ԱՄՆ Կոնգրեսի Թոմ Լանթոսի անվան Մարդու իրավունքների հանձնաժողովում սեպտեմբերի 6-ին լսումներ են անցկացվելու Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, հայտնում է Factor.am-ը։
Տարածված հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն օգոստոսի 7-ին հրապարակել է իր անձնական փորձագիտական եզրակացությունը՝ նշելով, որ «խելամիտ հիմքեր կան ենթադրելու, որ 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի նկատմամբ ցեղասպանություն է իրականացվում» և ընդգծել, որ Ցեղասպանության կոնվենցիաներով բոլոր պետությունները պարտավոր են կանխել ցեղասպանությունը։ Լսումների ժամանակ Օկամպոն ներկայացնելու է իր փորձագիտական կարծիքը Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։ Դեյվիդ Ֆիլիպսը վկայություն կտա փաստերի վերաբերյալ, որոնք վերաբերում են Ադրբեջանի կառավարության մտադրության վերաբերյալ։
Լսումները բաց են լինելու Կոնգրեսի անդամների, Կոնգրեսի աշխատակազմի, շահագրգիռ հանրության և լրատվամիջոցների համար: Հիշեցնենք, որ հունիսի 21-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Թոմ Լանթոսի անվան Մարդու իրավունքների հանձնաժողովում Արցախի վերաբերյալ լսումներ էին անցկացվել։
Ավելի վաղ հայկական կողմի խնդրանքով Օկամպոն իր փորձագիտական կարծիքն է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման և Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար աղետալի վիճակի մասին: Վկայակոչելով 1948 թվականի Ցեղասպանության կոնվենցիայով սահմանված հանցագործության հինգ տարբերակները՝ Օկամպոն առանձնացրել է մի խումբ մարդկանց ոչնչացնելու համար պայմաններ ստեղծելը, որն անգամ չի նախատեսում զոհերի առկայություն:

1 Сентябрь 2023 - 12:05 AMT
В Комиссии по правам человека Тома Лантоса (двухпартийная фракция в Палате представителей, ранее – фракция Конгресса США по правам человека – ред.) 6 сентября пройдут слушания по продолжающейся блокаде Лачинского коридора в Нагорном Карабахе.
В ходе слушаний бывший прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо представит свое экспертное мнение о ситуации в Нагорном Карабахе.
Окампо 7 августа опубликовал свое экспертное заключение, заявив, что «есть разумные основания полагать, что в 2023 году будет совершен геноцид против армян, проживающих в Нагорном Карабахе», и подчеркнув что согласно Конвенциям о геноциде все государства имеют «обязанность предотвращать» геноцид.
Профессор Джорджтаунского университета и директор проекта Колумбийского университета по зверствам в Арцахе Дэвид Филлипс даст показания по фактам, имеющим отношение к сбору данных о намерениях правительства Азербайджана, в том числе размещенным на веб-странице «Зверства Арцаха».
«Слушания будут открыты для членов Конгресса, сотрудников Конгресса, заинтересованной общественности и СМИ. Слушания будут транслироваться в прямом эфире на веб-сайте Комиссии, а также будут доступны для просмотра на канале службы House Digital Channel», – говорится в сообщении.
Блокада Арцаха продолжается с 12 декабря 2022 года. С 15 июня Азербайджан полностью заблокировал Лачинский коридор. В течение 40 дней в Арцах не поступало ни одного килограмма еды.