Սեպտեմբերի 2–ին համայն հայությունը նշում է Արցախի Հանրապետության Անկախության օրը։
Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանն Արցախի օրվա առթիվ ուղերձում ասել է, որ 32 տարվա ընթացքում ԱՀ-ն դիմագրավել է 2 լայնածավալ պատերազմի, ապրել է հաղթանակի բերկրանքը, ձևավորվել են պետական ինստիտուտներ, երկիրը զարգացել ու բարգավաճել է, սակայն թշնամին 2020-ին հրահրած պատերազմով նպատակ է դրել իսպառ վերացնել Արցախի Հանրապետությունը:
«Արցախի պետականության համար պայքարի այս փուլում մարտի դաշտն ընդլայնվել է. առօրյա, կենցաղային դժվարությունները հաղթահարող մեր հայրենակցից մինչև դիրքապահը կանգնած են ճակատային դիրքերում: Կանգնած ենք, քանի որ բոլորիս պարտքն է՝ անարդյունք չթողնել մեր հայրերի, քույրերի, եղբայրների և զավակների թափած արյունն ու քրտինքը:
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության օրվա առթիվ, մաղթում ուժ ու կորով, տոկունություն, համբերություն, արժանապատիվ ու բարեկեցիկ ապագա»,–ասել է նա:
1991-ի սեպտեմբերի 2-ին, Ադրբեջանական ԽՍՀ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի (ԼՂԻՄ) ու Շահումյանի շրջանի պատգամավորների համատեղ նստաշրջանին հռչակվեց Արցախի անկախությունը ԼՂԻՄ ու Շահումյանի շրջանի սահմաններում:
1991-ի դեկտեմբեր 10-ին Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվել է հանրաքվե, որի ընթացքում ազգաբնակչության ճնշող մեծամասնությունը՝ 99․89 տոկոսը, արտահայտվել է Ադրբեջանից լրիվ անկախանալու օգտին: Հանրաքվեի հարցը հետևյալն էր. «Համաձա՞յն եք արդյոք, որպեսզի հռչակված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը լինի անկախ պետություն, ով ինքնուրույն կորոշի համագործակցության ձևերըը այլ պետությունների և միությունների հետ»:
Դրան հաջորդած ընտրություններում ընտրվել է Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդարան, որն էլ կազմել է առաջին կառավարությունը:

Armenians worldwide are marking the 30th anniversary of the proclamation of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic on September 2.
President of the Karabakh parliament Davit Ishkhanyan issued a statement on September 2, saying that the decision to proclaim the NKR was one of the main stages in the formation of the statehood of Artsakh.
“Our country, proclaimed the Republic of Artsakh 32 years ago, established itself as an Armenian state, “respecting and observing the principles of the Universal Declaration of Human Rights, the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights, the International Covenant on Civil, Political and Cultural Rights and counting on the understanding and support international community", Ishkhanyan said.
“For 32 years, Artsakh survived two large-scale wars, we experienced the joy of victory, state institutions were established, the country developed and prospered, but the enemy set himself the task of completely destroying the Republic of Artsakh in the war unleashed in 2020.
“At this stage of the struggle for the statehood of Artsakh, the battlefield has stretched from our compatriot overcoming everyday difficulties to soldiers on combat duty at the frontline. We do not give up, because it is our common duty not to allow the blood and sweat of our fathers, sisters, brothers and children to be shed in vain.”