Սեպտեմբերի 2–ին համայն հայությունը նշում է Արցախի Հանրապետության Անկախության օրը։
Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանն Արցախի օրվա առթիվ ուղերձում ասել է, որ 32 տարվա ընթացքում ԱՀ-ն դիմագրավել է 2 լայնածավալ պատերազմի, ապրել է հաղթանակի բերկրանքը, ձևավորվել են պետական ինստիտուտներ, երկիրը զարգացել ու բարգավաճել է, սակայն թշնամին 2020-ին հրահրած պատերազմով նպատակ է դրել իսպառ վերացնել Արցախի Հանրապետությունը:
«Արցախի պետականության համար պայքարի այս փուլում մարտի դաշտն ընդլայնվել է. առօրյա, կենցաղային դժվարությունները հաղթահարող մեր հայրենակցից մինչև դիրքապահը կանգնած են ճակատային դիրքերում: Կանգնած ենք, քանի որ բոլորիս պարտքն է՝ անարդյունք չթողնել մեր հայրերի, քույրերի, եղբայրների և զավակների թափած արյունն ու քրտինքը:
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության օրվա առթիվ, մաղթում ուժ ու կորով, տոկունություն, համբերություն, արժանապատիվ ու բարեկեցիկ ապագա»,–ասել է նա:
1991-ի սեպտեմբերի 2-ին, Ադրբեջանական ԽՍՀ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի (ԼՂԻՄ) ու Շահումյանի շրջանի պատգամավորների համատեղ նստաշրջանին հռչակվեց Արցախի անկախությունը ԼՂԻՄ ու Շահումյանի շրջանի սահմաններում:
1991-ի դեկտեմբեր 10-ին Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվել է հանրաքվե, որի ընթացքում ազգաբնակչության ճնշող մեծամասնությունը՝ 99․89 տոկոսը, արտահայտվել է Ադրբեջանից լրիվ անկախանալու օգտին: Հանրաքվեի հարցը հետևյալն էր. «Համաձա՞յն եք արդյոք, որպեսզի հռչակված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը լինի անկախ պետություն, ով ինքնուրույն կորոշի համագործակցության ձևերըը այլ պետությունների և միությունների հետ»:
Դրան հաջորդած ընտրություններում ընտրվել է Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդարան, որն էլ կազմել է առաջին կառավարությունը:

2 сентября отмечается День Республики Арцах. В 2023 году отмечается 32-я годовщина праздника.
Председатель Национального собрания Республики Арцах Давид Ишханян направил поздравительное послание по случаю Дня Республики.
«Одним из основных этапов становления государственности Арцаха стало решение о провозглашении НКР 2 сентября 1991 года.
Наша страна, провозглашенная Республикой Арцах 32 года назад, утвердилась как армянское государство, «уважая и соблюдая принципы Всеобщей декларации прав человека, Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах, Международного пакта о гражданских, политических и культурных правах и рассчитывая на понимание и поддержку международного сообщества».
За 32 года Арцах пережил две широкомасштабные войны, мы испытали радость победы, были сформированы государственные институты, страна развивалась и процветала, однако враг поставил перед собой задачу полностью уничтожить Республику Арцахв развязанной им в 2020 году войне.
На данном этапе борьбы за государственность Арцаха поле боя расширилось: от преодолевающего повседневные, житейские трудности нашего соотечественника, до воинов, несущих боевое дежурство на передовых позициях. Мы стоим, поскольку наш общий долг – не допустить, чтобы кровь и пот наших отцов, сестер, братьев и детей, были пролиты напрасно.
Поздравляю всех нас с Днем Республики, желаю сил и энергии, стойкости, терпения, достойного и благополучного будущего», – говорится в послании спикера парламента Арцаха.