Սեպտեմբերի 5-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից 9 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից բուժառուներն ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 2 բուժառուի, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 24 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 90 հիվանդ, 3 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

5 Сентябрь 2023 - 12:07 AMT
5 сентября при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста (МККК) 9 пациентов вместе с сопровождающими перевезены из «Республиканского медицинского центра» министерства здравоохранения Республики Арцах (НКР) в специализированные медицинские центры Республики Армения для получения медпомощи. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
Планируется, что в течение дня еще 2 пациента, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению, вернутся на машинах МККК в Арцах.
В настоящее время стационарное лечение в медобъединении «Аревик» проходят 24 ребенка, 7 – находятся в отделении неонатологии и реанимации.
90 пациентов проходят стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 3 пациента находятся в реанимационном отделении, 1 из них – в крайне тяжелом состоянии.