ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքի հետ սեպտեմբերի 5–ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում քննարկվել է տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հարցեր:
Անդրադարձ կատարելով սեպտեմբերի 1-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողություններին՝ Միրզոյանն ընդգծել է, որ դա Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործելաոճի հերթական դրսևորումն էր: Նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ Ադրբեջանն իր քայլերով ձգտում է ապակայունացնել իրավիճակը Հարավային Կովկասում, որը պետք է դատապարտելի լինի միջազգային հանրության կողմից:
Երկուստեք ընդգծվել է դրան զուգահեռ Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր խորացող հումանիտար ճգնաժամի՝ ԼՂ բնակչության, հատկապես խոցելի խմբերի համար հետևանքները և ճգնաժամի հաղթահարման հրատապությունը: Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման հարցում ՀՀ դիրքորոշումը և ընդգծել այդ ուղղությամբ միջազգային դերակատարների, այդ թվում՝ ԵՄ, կողմից հստակ քայլեր կատարելու անհրաժեշտությունը: Բարձր գնահատելով գործընկերների կողմից մինչ օրս արված հասցեական ուղերձները՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ, ցավոք, դրանք բավարար չեն տեղում դրական փոփոխություն արձանագրելու, Լեռնային Ղարաբաղի փաստացի շրջափակումը վերացնելու և Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ վերադարձնելու համար:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Գերմանիայի միջև համագործակցության երկկողմ օրակարգի առաջ մղման հնարավոր քայլերին:
Ավելի վաղ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքն ընդգծել էր Լաչինի միջանցքի բացման կարևորությունը և հայտարարել, որ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը ներառված է օգոստոսի 31-ին Իսպանիայում անցկացվող ԵՄ արտգործնախարարների հանդիպման օրակարգում։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and his German counterpart Analena Berbock on Tuesday, September 5 to discuss issues of stability and security in the region.
Referring to the actions of the armed forces of Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia on September 1, 4 Mirzoyan emphasized that it was another manifestation of Azerbaijan's continuous aggressive behavior. The Armenian foreign policy chief added that with its actions Azerbaijan is trying to destabilize the situation in the South Caucasus, which should be condemned by the international community.
Parallel to this, the daily worsening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh and its consequences for the population of Nagorno-Karabakh, especially for vulnerable groups, and the urgency of overcoming the crisis were emphasized on both sides. Mirzoyan reiterated Armenia’s position regarding the lifting of the blockade of the Lachin corridor in accordance with the Orders of the International Court of Justice and emphasized the need for international actors, including the EU, to take clear steps in that direction.
Highly appreciating the targeted appeals made by the partners so far, Mirzoyan emphasised that, unfortunately, they are not enough to register a positive change on the ground, to lift the factual blockade of Nagorno-Karabakh and to return Azerbaijan to a constructive track.
Possible steps to advance the bilateral cooperation agenda between Armenia and Germany were also touched upon.