ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Հայաստանի տարածքում հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժություններ անցկացնելու մասին տեղեկությունը մտահոգություն է առաջացնում:
«Դա մտահոգություն է առաջացնում, հատկապես ներկա իրավիճակում։ Ուստի խորապես վերլուծելու ենք այս նորությունը և հետևելու ենք իրավիճակին»,– ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում սեպտեմբերի 11-20-ը Հայաստանում՝ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի «Զառ» ուսումնական կենտրոնում և ՊՆ N ուսումնական կենտրոնում, կանցկացվի «Արծիվ գործընկեր-2023» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։
Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել հայկական ստորաբաժանման պատրաստվածությունը ՆԱՏՕ/ ԳՀԽ «Օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի» պլանային գնահատման համար:

Планы Армении провести совместные учения с США вызывают в Кремле настороженность, заявил пресс-секретарь президента Дмитрий Песков.
«Это вызывает настороженность, особенно в нынешней ситуации. Поэтому будем глубоко анализировать эти новости и отслеживать ситуацию», — сказал он, пишет РИА Новости.
О том, что армянские миротворцы 11-20 сентября проведут учения Eagle Partner — 2023 совместно с американскими подразделениями, сегодня сообщило Минобороны республики. Главной целью маневров заявлено повышение оперативной совместимости и обмен опытом в управлении и связи.
Армяно-американские учения пройдут в условиях непростых отношений между Москвой и Ереваном. Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью итальянской газете Repubblica заявил, что Россия сама отдаляется от Южного Кавказа. В Ереване зазвучали критические заявления о миссии российских миротворцев в Нагорном Карабахе. Комментируя ситуацию, Песков подчеркнул, что Москва последовательно играет важную роль в стабилизации обстановки в регионе и не собирается сворачивать свою деятельность.