Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունի նաև Երևան համայնքի բնակչության ռեգիստրում հաշվառված Հայաստանի քաղաքացիություն չունեցող 14,839 անձ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության 10,308 քաղաքացի: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության հանրային կապերի պատասխանատու Նելլի Դավթյանը, գրում է Արմենպրեսը։
«2023 սեպտեմբերի 17-ին տեղի ունենանալիք Երևան քաղաքի ավագանու հերթական ընտրություններին ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 2-րդ հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն` մասնակցելու իրավունք ունեն նաև քվեարկության օրվա դրությամբ 18 տարին լրացած, Երևան համայնքի բնակչության ռեգիստրում մինչև քվեարկության օրն առնվազն մեկ տարվա հաշվառում ունեցող՝ ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող անձինք: Այդ անձանց թիվը կազմում է 14 հազար 839, այդ թվում՝ 1639 կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացիներ, 628 փախստականներ, 109 քաղաքացիություն չունեցող անձինք: ՌԴ քաղաքացիների թիվը կազմում է 10 հազար 308»,-ասել է Դավթյանը:
Նա նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ 2000-ականների սկզբին ուժի մեջ մտած երկկողմ պայմանագրով ՀՀ–ում Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացու հաշվառումը հավասարազոր է մշտական կացության կարգավիճակի:
«Այսինքն՝ տասնյակ տարիներ ՌԴ այն քաղաքացիները, որոնք հաշվառվել են, որ զուգահեռաբար կացության կարգավիճակ ձեռք բերելու կարիք չլինի, և օրինական հիմունքներով ՀՀ-ում երկարաժամկետ բնակվելու հնարավորություն ունենան, ևս արտացոլված են այդ 10 հազար 308-ի մեջ»,-նշել է Դավթյանը:
Իսկ, թե ռուս-ուկրաինական ռազմական գործողությունների հետևանքով Ռուսաստանից դեպի Հայաստան աշխուժացած ներհոսքը որքանո՞վ է արտացոլված հարցին՝ Դավթյանը պատասխանել է, որ պատկերը հասկանալի է, եթե հաշվի առնենք, որ 2021 թվականից սկզբից հաշվառվածների թիվը 4277 է, իսկ մնացած մոտ 6000-ը գոյացել է տասնյակ տարիների ընթացքում վերոնշյալ կարգավորումների արդյունքում։

7 Сентябрь 2023 - 11:25 AMT
В голосовании на выборах в Совет старейшин Еревана могут принять участие 14,839 не имеющих гражданства РА лиц
В голосовании на выборах Совета старейшин Еревана имеют право участвовать 14,839 человек без гражданства Армении, в том числе 10,308 граждан Российской Федерации, зарегистрированных в реестре населения общины Ереван. Об этом сообщила ответственный по связям с общественностью Службы миграции и гражданства МВД Армении Нелли Давтян, пишет «Арменпресс».
«Помимо граждан Республики Армения, право участвовать в голосовании на очередных выборах Совета старейшин города Ереван, которые состоятся 17 сентября 2023 года, имеют лица, достигшие 18-летнего возраста до дня голосования, зарегистрированные в реестре населения общины Ереван не менее одного года до дня голосования и не имеющие гражданства Республики Армения. Число таких лиц составляет 14,839 человек, в том числе 1639 иностранцев с видом на жительство, 628 беженцев, 109 лиц без гражданства. Число граждан РФ составляет 10,308 человек», – сказала Давтян.
Она также подчеркнула, что согласно двустороннему соглашению с Российской Федерацией, которое вступило в силу в начале 2000-х годов, регистрация гражданина Российской Федерации в Республике Армения приравнивается к статусу постоянного проживания.
«Т.е. в этом показателе в 10,308 отражены также те граждане Российской Федерации, которые в последние два десятилетия регистрировались в реестре, чтобы не было необходимости параллельно получать вид на жительство и они имели возможность проживать в Республике Армения длительное время на правовой основе», – отметила Давтян.
На вопрос о том, в какой степени начавшийся в результате российско-украинских военных действий приток граждан из России в Армению повлиял на этот показатель, Давтян ответила, что картина очень явная, если принять во внимание, что отмеченный показатель в начале 2021 года составлял 4277 человек, а сейчас увеличился почти на 6000.