ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Յուրի Քիմը սեպտեմբերի 8–ի հեռախոսազրույցում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի երկու որոշումների համաձայն Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման անհրաժեշտությունը։ Ընդգծվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի` ԼՂ անխափան մուտքի և մարդասիրական գործունեության ապահովման կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից այս ընթացքում իրականացվող ապակառուցողական վարքագծին, իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորություններին և միջազգային հանրության հստակ կոչերին անարգանքին, ԼՂ-ում էթնիկ զտումներ իրականացնելու համակարգային քաղաքականությանը։ Ընդգծվել է Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների շուրջ քննարկումների համար միջազգային գործուն մեխանիզմի ներդրման անհրաժեշտությունը։

7 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с исполняющей обязанности заместителя государственного секретаря США по делам Европы и Евразии Йюри Ким. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Мирзоян подтвердил необходимость устранения незаконной блокировки Лачинского коридора Азербайджаном согласно заявлению от 9 ноября 2020 г. и двум решениям Международного суда. Была подчеркнута важность обеспечения беспрепятственного доступа Международного комитета Красного Креста в Нагорный Карабах как и гуманитарной деятельности.
Мирзоян подробно остановился на деструктивном поведении Азербайджана в этот период, неуважении к взятым на себя обязательствам и четким призывам международного сообщества, а также на политике этнической чистки в Нагорном Карабахе. Была подчеркнута необходимость внедрения действенного международного механизма при обсуждениях между Степанакертом и Баку прав и гарантий безопасности жителей НК.