ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Յուրի Քիմը սեպտեմբերի 8–ի հեռախոսազրույցում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի երկու որոշումների համաձայն Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման անհրաժեշտությունը։ Ընդգծվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի` ԼՂ անխափան մուտքի և մարդասիրական գործունեության ապահովման կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից այս ընթացքում իրականացվող ապակառուցողական վարքագծին, իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորություններին և միջազգային հանրության հստակ կոչերին անարգանքին, ԼՂ-ում էթնիկ զտումներ իրականացնելու համակարգային քաղաքականությանը։ Ընդգծվել է Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների շուրջ քննարկումների համար միջազգային գործուն մեխանիզմի ներդրման անհրաժեշտությունը։

On September 7, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with Yuri Kim, the U.S. acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, to discuss regional security issues, the situation in Nagorno-Karabakh.
Foreign Minister Ararat Mirzoyan reiterated the need to lift the illegal blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan in accordance with the Statement of November 9, 2020 and two Orders of the International Court of Justice. The importance of ensuring unimpeded access and humanitarian activities of the International Committee of the Red Cross to Nagorno-Karabakh was emphasized, the Foreign Ministry said.
Minister Mirzoyan thoroughly touched upon the destructive behaviour carried out by Azerbaijan during this period, systemic policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, the disrespect towards its own commitments and clear calls of the international community. The need to establish an effective international mechanism for discussing rights and security guarantees between Stepanakert and Baku was emphasised.