Վաշինգտոնը կոչ է անում անհապաղ և միաժամանակ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը և բացել Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհը՝ Լեռնային Ղարաբաղ մարդասիրական բեռների մատակարարման համար։ Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի տարածած հայտարարության մեջ։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ–ն լրջորեն մտահոգված է հումանիտար իրավիճակի վատթարացմամբ Լեռնային Ղարաբաղում, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Արձանագրում ենք, որ հումանիտար բեռները գտնվում են Լաչինի միջանցքի և Ակնայով անցնող ճանապարհի մոտ, և կրկին կոչ ենք անում անհապաղ և միաժամանակ բացել երկու միջանցքները՝ թույլ տալով մարդասիրական օգնության տեղփոխումը, որոնց կարիքն ունեն Լեռնային Ղարաբաղի կանայք, երեխաները և տղամարդիկ: Մենք նաև կոչ ենք անում ղեկավարներին չձեռնարկել որևէ գործողություն, որը մեծացնում է լարվածությունը և խոչընդոտում է այդ նպատակի իրագործմանը: Վեճերը լուծելու համար ուժի կիրառումն անթուլատրելի է»,-ասվումէ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի տարածած հայտարարության մեջ։
Բլինքենը նշել է, որ ԱՄՆ–ն համոզված է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ցանկացած խաղաղ համաձայնագիր պետք է պաշտպանի Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների իրավունքները և երաշխավորի նրանց անվտանգությունը։
Սեպտեմբերի 9–ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ Արցախի իշխանությունները որոշել են թույլ տալ Ասկերան քաղաքով ռուսական բեռների մուտքը, որը պարունակում է ռուսական արտադրության կենսական նշանակության ապրանքներ, և որն Արցախ է ուղարկվել ռուսական Կարմիր խաչի միջոցով՝ այդ կազմակերպության մեքենաներով: Նշվում էր, որ միաժամանակ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, համաձայն որի՝ Լաչինի միջանցքով վերականգնվելու են հումանիտար բեռնափոխադրումները ռուս խաղաղապահների ու Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից։
Սակայն, ավելի ուշ, հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը փաստացի հետ է կանգնել պայմանավորվածությունից և ԱՀ իշխանությունները թույլ չեն տվել բեռնատարի մուտքը ԼՂ։ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, թե սա առանձին պայմանավորվածություն է, և պետք չէ շփոթել ԿԽՄԿ-ի առաքման համար Աղդամ-Ստեփանակերտ և Լաչին-Ստեփանակերտ ճանապարհների միաժամանակյա բացման առաջարկի հետ:

США призывают немедленно открыть оба коридора в Арцах – Лачинский со стороны Армении и Агдамский со стороны Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба Госдепа США.
Отмечается, что Соединенные Штаты глубоко обеспокоены быстро ухудшающейся гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе.
«Мы отмечаем, что гуманитарные грузы расположены вблизи Лачинского и Агдамского маршрутов, и повторяем наш призыв к немедленному и одновременному открытию обоих коридоров, чтобы обеспечить доставку крайне необходимых гуманитарных грузов мужчинам, женщинам и детям в Нагорном Карабахе. Мы также призываем лидеров не предпринимать никаких действий, которые усиливают напряженность или отвлекают от этой цели. Использование силы для разрешения споров недопустимо», – говорится в сообщении Госдепа.
Указывается, что в свете недавнего роста напряженности на Южном Кавказе Соединенные Штаты будут продолжать решительно поддерживать усилия Армении и Азербайджана по урегулированию нерешенных вопросов посредством прямого диалога с целью достижения достойного и прочного мира. «Мы еще раз подтверждаем, что любое мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном должно защищать права и безопасность жителей Нагорного Карабаха. Мы также поощряем диалог между Баку и жителями Нагорного Карабаха», – подчеркивают в Госдепе.
Согласно заявлению, Соединенные Штаты далее подтверждают, что единственный путь вперед — это мир, диалог и нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном на основе взаимного уважения суверенитета и территориальной целостности друг друга.