Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ մտադիր է սեպտեմբերի 11–ին հեռախոսազրույց ունենալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ «Ղարաբաղում իրավիճակի մասին»։ Այդ մասին նա ասել է G20-յակի գագաթնաժողովի շրջանակում կայացած ասուլիսում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ես, հավանաբար, երկուշաբթի կբանակցեմ նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ղարաբաղում իրավիճակի մասին։ Ես կասեմ նրան, որ Ղարաբաղում կայացած ընտրություններն անընդունելի են մեզ համար, այդ մասին հայտարարել են նաև մի շարք արևմտյան երկրներ»,–ասել է Էրդողանը։
Արցախի Ազգային ժողովի սեպտեմբերի 9–ի արտահերթ նիստում գաղտնի քվեարկությամբ երկրի նախագահ է ընտրվել Սամվել Շահրամանյանը։
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 1–ին հրաժարական է տվել։ Հարությունյանը հայտնել է, որ պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից և պետական նախարար է նշանակվել Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Սերգեյի Շահրամանյանը, ում տրվել են լայն լիազորություններ։

11 Сентябрь 2023 - 11:49 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что планирует провести 11 сентября переговоры с премьер-министром Армении Николом Пашиняном по ситуации в Карабахе.
10 сентября Эрдоган обсудил с азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым ситуацию в Нагорном Карабахе.
«Я с высокой вероятностью проведу также разговор с армянским премьером Пашиняном по ситуации в Карабахе в понедельник», – заявил Эрдоган на пресс-конференции по итогам саммита «Большой двадцатки».
«Я заявлю ему о том, что выборы в Карабахе неприемлемы для нас, об этом же ранее заявили ряд западных стран», – подчеркнул Эрдоган. Он призвал все стороны в Карабахе к деэскалации.
Парламент Нагорного Карабаха избрал 9 сентября тайным голосованием новым президентом Арцаха Самвела Шахраманяна. Прежний президент Карабаха Араик Арутюнян подал в отставку 1 сентября.