Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ սեպտեմբերի 12–ին Արցախից 13 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան։
Արցախի առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից բուժառուներն ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 5 բուժառուի, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 26 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 91 հիվանդ, 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

12 Сентябрь 2023 - 10:26 AMT
12 сентября 13 пациентов Республиканского медицинского центра Республики Арцах вместе с сопровождающими при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения для получения неотложной специализированной медицинской помощи. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
Отмечается, что в течение суток на автомобилях МККК в Арцах планируется возвратить 5 пациентов, прошедших лечение в Армении в рамках госзаказа.
На данный момент на стационарном лечении в Медицинском объединении «Аревик» находятся 26 детей, 7 из них – в отделении неонатологии и реанимации.
Стационарное лечение в Республиканском медицинском центре получает 91 пациент, 5 из них – в отделении реанимации, 3 – в критическом состоянии.