ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 13–ին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է, որ սեպտեմբերի 12–ին ստացել են խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի առաջարկները։
«Հայկական կողմն ադրբեջանական կողմին է փոխանցել հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղ հարաբերությունների հաստատման պայմանագրի նախագծի 5֊րդ խմբագրությունը կամ մեկնաբանությունները։ Եվ բառացիորեն երեկ, ստացել ենք ադրբեջանական կողմի առաջարկները»,– ասել է նա։
Նախարարը հավելել է, որ գործընթաց կա, քննարկում կա։
«Առերես բանակցություններ այս ընթացքում՝ հունիսից հետո, չեն եղել, տեղյակ եք այդ մասին։ Կրկին դժբախտաբար պետք է ասեմ, որ էական հարցեր կան, որտեղ կողմերի դիրքորոշումները, դեռևս, բավականին հեռու են միմյանցից»,–ասել է Միրզոյանը։
Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը սեպտեմբերի 13–ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ, իր տեղեկություններով, Ադրբեջանը դեռևս չի արձագանքել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ հայկական կողմի վերջին առաջարկներին։
Նույն օրը Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այհան Հաջիզադեն ասել էր, որ Բաքուն Երևանին է փոխանցել «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի վերաբերյալ Հայաստանի վերջին մեկնաբանություններին պատասխանը։

14 Сентябрь 2023 - 12:58 AMT
12 сентября Армения получила новые предложения от азербайджанской стороны в связи с мирным договором между сторонами. Об этом сообщил министр иностранных дел Арарат Мирзоян сегодня в ходе правительственного часа в парламенте.
«Буквально вчера мы уже получили новые предложения от азербайджанской стороны. Есть процесс, есть обсуждение, очных переговоров после июня, конечно, не было. К сожалению, есть важные вопросы, в которых позиции сторон пока еще достаточно далеки друг от друга», – сказал Мирзоян, пишет Радио Азатутюн.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что Армения представит Азербайджану свои новые комментарии по тексту мирного договора в разумный срок.
«Республика Армения получила новые комментарии Азербайджана относительно текста мирного договора с Арменией. Мы поработаем над ними и в разумные сроки представим свои комментарии», – сказал Пашинян.