ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 13–ին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է, որ սեպտեմբերի 12–ին ստացել են խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի առաջարկները։
«Հայկական կողմն ադրբեջանական կողմին է փոխանցել հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղ հարաբերությունների հաստատման պայմանագրի նախագծի 5֊րդ խմբագրությունը կամ մեկնաբանությունները։ Եվ բառացիորեն երեկ, ստացել ենք ադրբեջանական կողմի առաջարկները»,– ասել է նա։
Նախարարը հավելել է, որ գործընթաց կա, քննարկում կա։
«Առերես բանակցություններ այս ընթացքում՝ հունիսից հետո, չեն եղել, տեղյակ եք այդ մասին։ Կրկին դժբախտաբար պետք է ասեմ, որ էական հարցեր կան, որտեղ կողմերի դիրքորոշումները, դեռևս, բավականին հեռու են միմյանցից»,–ասել է Միրզոյանը։
Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը սեպտեմբերի 13–ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ, իր տեղեկություններով, Ադրբեջանը դեռևս չի արձագանքել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ հայկական կողմի վերջին առաջարկներին։
Նույն օրը Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այհան Հաջիզադեն ասել էր, որ Բաքուն Երևանին է փոխանցել «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի վերաբերյալ Հայաստանի վերջին մեկնաբանություններին պատասխանը։

Azerbaijan has sent new proposals to Armenia on the normalization of relations between the two countries, but big gaps remain between the sides, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said on Wednesday, September 13.
Armenia had submitted its own proposal for a withdrawal from border areas of troops from both sides.
Mirzoyan said the new Azerbaijani proposals were received on Tuesday, in response to a draft peace outline that Armenia had previously submitted.
"There is a process, there is a discussion… Unfortunately I am obliged to state that there are important questions on which the two sides' positions are still quite far from each other," Mirzoyan said.
Armenia's Foreign Ministry, in a statement reported by local media, later issued the proposal for a "reciprocal withdrawal of troops” on the state border between Armenia and Azerbaijan.