Սեպտեմբերի 14-ին Արցախից 9 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին է տեղափոխվել Հայաստան Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ։
ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից բուժառուներն անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ Արցախ վերադարձնել 1 բուժառուի, ով ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել է ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 21 երեխա, 6-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 88 հիվանդ, 4 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

14 сентября при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста (МКК) 9 пациентов вместе с сопровождающими перевезены из «Республиканского медицинского центра» министерства здравоохранения Республики Арцах (НКР) в специализированные медицинские центры Республики Армения для получения неотложной специализированной медпомощи.
Согласно сообщению пресс-службы министерства здравоохранения Арцаха, планируется, что в течение дня 1 пациент, в рамках государственного заказа направленный на лечение в Армению, вернется при посредничестве МККК в Арцах.
В настоящее время стационарное лечение в медобъединении «Аревик» проходит 21 ребенок, 6 находятся в отделении неонатологии и реанимации.
Стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр» проходят 88 пациентов, 4 пациента находятся в реанимационном отделении, 3 из них – в крайне тяжелом состоянии.