Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, արձագանքելով Մոսկվայից հնչող պնդումներին, նշել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը դեռևս ոչ ոք չի չեղարկել, հայտնում է «Ազատությունը»։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակին, հայտարարել է, որ Հայաստանը, ըստ էության, ճանաչել է Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի հանդեպ, և ի՞նչ ասի այս դեպքում Մոսկվան Բաքվին՝ «ասելու բան էլ չկա»։
«Այն ուժի մեջ է ու ցանկության դեպքում, քաղաքական կամքի դեպքում, բոլոր հարցերը, որոնք վերաբերում են այսօրվա իրավիճակին, որովհետև այսօրվա ճգնաժամը, Լաչինի միջանցքի բաց, փակ լինելը կարգավորվում է նոյեմբերի 9-ով և ոչ ոք նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն այդ առումով չի չեղարկել: Ես կարծում եմ, որ նոյեմբերի 9-ը հնարավորություն է տալիս ներկայիս ճգնաժամի բոլոր խնդիրները լուծելու», – ասել է Գրիգորյանը:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Նյու Դելիում կայացած G20-ի գագաթնաժողովին հաջորդած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել էր, որ Հայաստանի ԱԺ նախագահի հայտարարությունը, թե Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղը «հանձնել է» Ադրբեջանին, չի համապատասխանում իրականությանը: «Առավել ոչ կոռեկտ և անազնիվ հայտարարություն դժվար է պատկերացնել»,- հայտարարել է Լավրովը:

Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan has responded to a recent statement by Russian President Vladimir Putin, noting that statement of November 9, 2020 signed between Armenia, Azerbaijan and Russia has not yet been canceled.
Putin, in particular, said that Armenia has virtually recognized Karabakh as part of Azerbaijan, and if Armenia took this step, then what should Moscow do?
“[The statement dated November 9, 2020] is valid, and if there is a desire, if there is political will, all issues related to the current situation [can be resolved], because today’s crisis, the closure of the Lachin corridor, the opening and closing of the Lachin corridor are regulated by the statement dated November 9, 2020 November, and no one canceled the statement of November 9 from this point of view,” Grigoryan said.
“I believe that the statement of November 9 provides an opportunity to solve all the problems of the current crisis.”