Ադրբեջանն արբիտրաժային վարույթ է սկսել Հայաստանի դեմ՝ «շրջակա միջավայրի լայնածավալ ավերման համար»։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Գերագույն դատարանի նախագահի տեղակալ Չինգիզ Ասկերովը՝ «Էկոլոգիայի ոլորտում արդարադատության հասանելիությունը» թեմայով դատավորների միջազգային համաժողովում, որն անցնում է Ղրղզստանում, գրում է Haqqin.az-ը։ ։
Ասկերովն ասել է, թե 30 տարվա ընթացքում «Հայաստանի կողմից հասցված բնապահպանական վնասի հետաքննությունը շարունակվում է»։
Ավելի վաղ Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրել էր Երասխում մետալուրգիական գործարանի կառուցման ընթացքում Անդրսահմանային ենթատեքստում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման մասին «կոնվենցիայի դրույթները չպահպանելու մեջ»: Պատասխան նամակում ՀՀ-ն հերքել է Ադրբեջանի մեղադրանքները, թե գործարանը կառուցվում է բնապահպանական նորմերի խախտումներով և իր հերթին պահանջել, որպեսզի Ադրբեջանը դադարեցնի անօրինական ուժի կիրառումը երկրի ինքնիշխան տարածքում, քանի որ Ադրբեջանը հունիսի 13–ից սկսած անընդհատ կրակում էր գործարանի ուղղությամբ։ Վիրավորում ստացան 2 հնդիկ աշխատակիցները։ Գործարանի տարածքում բարձրացվեց ԱՄՆ դրոշը, սակայն գնդակոծությունները շարունակվեցին։
Սեպտեմբերի 15–ին հայտնի դարձավ, որ Երասխում հայ-ամերիկյան մետալուրգիական գործարանի կառուցման վայրը փաստացի տեղափոխվել է Արարատի հարակից տարածք։

16 Сентябрь 2023 - 12:55 AMT
Азербайджаном начат арбитражный процесс против Армении «за крупномасштабное разрушение окружающей среды», заявил заместитель председателя Верховного суда Азербайджана Чингиз Аскеров в своем выступлении на международной конференции судей на тему «Доступ к правосудию в области экологии», которая проводится Верховным судом и Ассоциацией судей Кыргызстана в городе Чолпон-Ата.
Аскеров добавил, что «процесс расследования экологического ущерба, нанесенного Арменией за 30 лет», продолжается.
Ранее Азербайджан обвинил Армению в «несоблюдении положений конвенции об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте» при строительстве металлургического завода в Ерасхе. В ответном письме РА опровергла обвинения Азербайджана в том, что завод строится с нарушением экологических норм и, в свою очередь, потребовала от Азербайджана прекратить применение незаконной силы на суверенной территории страны, поскольку с 13 июня Азербайджан периодически обстреливает завод. В результате огня со стороны ВС Азербайджана были ранены двое иностранных сотрудников завода. На территории завода был поднят флаг США, но обстрелы продолжились.
15 сентября стало известно, что строительная площадка армяно-американского металлургического завода в Ерасхе фактически была перенесена в район, прилегающий к Арарату.