ՀՀ արտգործնախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակումներին:
«Խստագույնս դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ագրեսիան և զանգվածային ոճրագործությունը, որը ճիշտ երեք տարի առաջ՝ 2020թ. սեպտեմբերին ԼՂ դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ ուժի կիրառման շարունակությունն է։
Հայկական կողմը բազմիցս ահազանգել է, որ ԼՂ դեմ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողությունները, ռազմատենչ անթաքույց հռետորաբանությունը, ԼՂ բնակչությանը «ահաբեկիչներ» որակելու բացարձակապես կեղծ եւ դատապարտելի քարոզչությունը հետապնդում է մի նպատակ՝ ուժի կիրառման միջոցով ԼՂ-ի բնակչությանն էթնիկ զտումների ենթարկել, զրկել իր հայրենիքում ազատ եւ արժանապատիվ ապրելու ու արարելու իրավունքից։ Նույն նպատակն են հետապնդել 2020թ. դեկտեմբերից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը եւ ԼՂ լիակատար շրջափակումը։
Հարձակմանը նախորդել է այդ թվում Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից կեղծ տեղեկատվության տարածում ականապատման և դիվերսիոն գործողությունների մասին, ինչը վկայում է հարձակման պլանավորման եւ տեղեկատվական դաշտի ապահովման մասին։ Կրկին հայտարարում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված չեն Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժեր և ռազմական տեխնիկա, ականապատման և դիվերսիոն գործողությունների մասին բոլոր լուրերը կեղծ են և շինծու։
Կոչ միջազգային գործընկերներին, միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար առաջնային պարտավորություն ունեցող ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամներին, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հիման վրա ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին՝ ձեռնարկել հստակ և աներկբա քայլեր Ադրբեջանի ագրեսիային վերջ դնելու նպատակով»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրությունում:
ԱնդրադառնալովՀՀ ԱԳՆ-ի կոչին ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին և ռուս խաղաղապահներին՝ միջոցներ ձեռնարկելու ԼՂ-ում Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար, ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ նշել է. «Իսկ ի՞նչ կասեք պաշտոնական Երևանի կողմից ԼՂ-ն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մասին»:

19 Сентябрь 2023 - 12:58 AMT
МИД Армении призвал международных партнеров, в том числе и российские миротворческие войска, дислоцированные в Нагорном Карабахе на основании трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, подписанного лидерами Армении, Азербайджана и России, предпринять четкие и адекватные шаги для прекращения агрессии Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Отмечается, что армянская сторона неоднократно предупреждала, что продолжающиеся агрессивные действия Азербайджана против Нагорного Карабаха, неприкрытая воинственная риторика, абсолютно ложная и предосудительная пропаганда и причислении населения Нагорного Карабаха к «террористам» преследуют цель этнической чистки населения Нагорного Карабаха путем использования силы.
«19 сентября Азербайджан развязал очередную широкомасштабную агрессию против народа Нагорного Карабаха, стремясь завершить свою политику этнической чистки.
Руководствуясь чувством безнаказанности, Азербайджан открыто взял на себя ответственность за агрессию. Министерство обороны Азербайджана заявило, что начинает «антитеррористические мероприятия» в Нагорном Карабахе, в зоне ответственности российских миротворческих войск, о чем, согласно официальному заявлению азербайджанской стороны, было сообщено командованию российских миротворческих войск, а также российско-турецкому мониторинговому центру.
Мы решительно осуждаем агрессию Азербайджана против Нагорного Карабаха и массовое преступление, как продолжение произошедшего ровно три года назад, в 2020 году. Это продолжение широкомасштабного применения силы, развязанного Азербайджаном против Нагорного Карабаха в сентябре. Гражданские населенные пункты, город Степанакерт, другие города и села подвергаются обстрелам со стороны Азербайджана под ложным предлогом «уничтожения военных объектов», – говорится в сообщении.
Отмечается, что Вооруженные силы и военная техника Республики Армения не дислоцированы в Нагорном Карабахе, все заявления Азербайджана о минных и диверсионных операциях являются ложными и сфабрикованными.
«Призываем международных партнеров, членов Совета Безопасности ООН, несущим главную ответственность за поддержание международного мира и безопасности, в том числе и российские миротворческие войска, дислоцированные в Нагорном Карабахе на основании Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, подписанного лидерами Армении, Азербайджана и России, предпринять четкие и адекватные шаги для прекращения агрессии Азербайджана», – говорится в сообщении.
Комментируя обращение МИД Армении к Совету Безопасности ООН и российским миротворцам с просьбой принять меры по прекращению военной операции Азербайджана в Нагорном Карабахе, официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила на брифинге: «А как насчет признания официального Еревана Нагорного Карабаха частью Азербайджана?»