Արցախում ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով վիրավորված երեխաները տարբեր բեկորային վնասվածքներ ունեն, 3-ի վիճակը ծանր է։ Ստեփանակերտի «Արևիկ» մանկական բուժմիավորում այս պահին ընդունվել է մարմնի տարբեր մասերի բեկորային վնասվածքներով 9 հիվանդ, 6-ի վիճակը միջին ծանրության է։ Այդ մասին Արցախի Հանրային հեռուստատսության եթերում ասել է բժիշկներից մեկը։
Նա նշել է, որ 9 հիվանդից երեքի վիճակը գնահատվում է ծանր՝ մեկն այս պահին վիրահատվում է ներքին արդյունահոսություն ախտորոշմամբ, մեկ երեխա վիրահատվել է կրծքավանդակի թափանցող բեկորային վնասվասծքով, մեկ երեխա ծանր գանգուղեղային վնասվածք ունի, պետք է վիրահատվի։
Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սեպտեմբերի 19-ին սանձանզերծված հերթական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով արձանագրվել են զոհեր և վիրավորներ և՛ քաղաքացիական անձանց և՛ զինվորական անձնակազմի շրջանում։ Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից հավաքագրված տվյալների համաձայն՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում արձանագրվել է երկու զոհ (մեկ երեխա), 26 վիրավոր (11 երեխա)։

На данный момент в детское медобъединение «Аревик» в Степанакерте поступили 9 пациентов с осколочными ранениями, состояние 6 из них оценивается как средней тяжести. Об этом в эфире Общественного телевидения Арцаха заявил один из врачей.
Врач отмечает, что состояние 3 из 9 пациентов оценивается как тяжелое, один из них сейчас оперируется с диагнозом «внутреннее кровотечение», один ребенок прооперирован с проникающим осколочным ранением грудной клетки, у одного ребенка – тяжелая черепно-мозговая травма и он нуждается в операции.
В результате начатой Азербайджаном широкомасштабной военной операции в Республиканском медицинском центре Арцаха находятся 80 раненых, по предварительным данным, 15 из них – гражданские лица. Зафиксировано 5 смертей.