Ադրբեջանական զինված ուժերն Արցախի քաղաքացիական բնակչության ուղղությամբ կիրառում են խոշոր տրամաչափի զենքեր, այդ թվում՝ հրետանի։
Հրետակոծությունների հետևանքով սեպտեմբերի 20-ի կեսօրի դրությամբ կա 32 զոհ, 200-ից ավելի վիրավոր, այդ թվում՝ 7 զոհ (2 երեխա) և 35 վիրավոր (13 երեխա) քաղաքացիական բնակչության շրջանում, հայտնում է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը։ ՝
Նշվում է, որ սեպտեմբերի 19-ից ադրբեջանական զինված ուժերը հրետակոծում են Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակավայրերը՝ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները՝ բնակելի շենքեր, դպրոցներ և այլն։
Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով վնասվել են շենքեր, բակերում կայանված մեքենաներ, տներ։
Ըստ բաց աղբյուրների տարածած տեղեկության՝ ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացել նաև ռուս խաղաղապահների մեքենաների վրա, երբ վերջիններս փորձ են կատարել Լաչինի միջանցքով՝ Հակարիի կամրջով, Լեռնային Ղարաբաղից տարհանել կանանց և երեխաներին։ Այս փաստերը գալիս են հաստատելու, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը նպատակ ունեն ավարտին հասցնելու Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն իրականացնում է նաև ադրբեջանական մամուլի և սոցիալական ցանցերի մշտադիտարկում, ինչի արդյունքում արձանագրվել են սոցիալական ցանցերի օգտատերերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանն էթնիկ ծագման հիմքով թիրախավորող, ատելություն և բռնություն քարոզող և արդարացնող մեծաքանակ գրառումներ։ Պաշտպանն արձանագրում է, որ ադրբեջանական հասարակության նման անհանդուրժողական վերաբերմունքը հետևանքն ու ապացույցն է Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյաց քաղաքականության։
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին Արցախի դեմ լայնամասշտաբ հարձակում է սկսել: Արցախն ամբողջությամբ զանգվածային հրետակոծության տակ է, այդ թվում՝ Ստեփանակերտը։ Սեպտեմբերի 20-ի առավոտվա դրությամբ մի շարք քաղաքներից ու գյուղերից ավելի քան 7000 մարդ է տարհանվել: Զոհերի ու վիրավորների թիվը գնալով աճում է, այդ թվում՝ երեխաների շրջանում: Բաքուն հայտարարել է, որ չի դադարեցնի ռազմական գործողությունները, մինչև Արցախի ՊԲ-ն վայր չդնի զենքերը, ԱՀ նորընտիր իշխանությունն էլ չլուծարվի:

20 Сентябрь 2023 - 09:34 AMT
В результате азербайджанской агрессии в Нагорном Карабахе на данный момент есть 32 погибших, более 200 раненых, в том числе 7 погибших гражданских лиц, из них 2 ребенка и 35 раненых гражданских лиц, из них 13 детей. Об этом сообщает офис защитника прав человека.
«С 19 сентября вооруженные силы Азербайджана ведут обстрел мирных населенных пунктов Нагорного Карабаха, целясь в мирное население и объекты инфраструктуры: жилые дома, школы и т.д.
Вооруженные силы Азербайджана применяют против мирного населения крупнокалиберное оружие, в том числе и артиллерию. Согласно информации, зарегистрированной в Офисе ЗПЧ, в результате обстрелов на данный момент есть 32 погибших, более 200 раненых, в том числе 7 погибших гражданских лиц, из них 2 ребенка и 35 раненых гражданских лиц, из них 13 детей.
В результате азербайджанской агрессии повреждены здания, припаркованные во дворах автомобили. Ранним утром 20 сентября ВС Азербайджана обстреляли степанакертскую машину скорой помощи, направлявшуюся в Мартакертский район для перевозки тел восьми человек, погибших в результате нападения Азербайджана.
По информации, распространенной открытыми источниками, вооруженные силы Азербайджана также открыли огонь по автомобилям российских миротворцев, когда последние пытались эвакуировать женщин и детей из Нагорного Карабаха по Лачинскому коридору, через мост Хакари.
Эти факты подтверждают, что вооруженные силы Азербайджана стремятся завершить этническую чистку армянского населения Нагорного Карабаха», – говорится в сообщении.
Отмечается, что сотрудники ЗПЧ следят и за азербайджанской прессой и социальными сетями, в результате чего зафиксировано большое количество постов, направленных против армянского населения Нагорного Карабаха по признаку этнического происхождения, пропагандирующих и оправдывающих ненависть и насилие. Защитник отмечает, что такое нетолерантное отношение азербайджанского общества является следствием и доказательством антиармянской политики властей Азербайджана.
«Агрессия Азербайджана грубо нарушает принципы международного права и международного гуманитарного права.
Призываем международные организации и субъектов, обладающих мандатом по защите прав человека, дать соответствующую оценку действиям Азербайджана и принять незамедлительные меры для прекращения массовых преступлений», – говорится в сообщении.