Սեպտեմբերի 20-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 78-րդ նստաշրջանի շրջանակում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը «Ժողովրդավարության արդյունքները» համաժողովին ունեցած իր ելույթում հայտարարել է, որ Արցախում 120,000 մարդ՝ ներառյալ կանայք, երեխաներ և տարեցներ, ներկա պահին առերեսվում է կյանքի համար գոյութենական սպառնալիքի։
«Սա երկրորդ անգամն է, որ ես ելույթ եմ ունենում այս կարևոր միջոցառմանը և երկրորդ անգամը, որ ես ստիպված եմ խոսել մեր տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի և Ադրբեջանի հերթական ագրեսիայի մասին: Անցյալ տարի, մինչ մենք քննարկում էինք մեր ժողովրդավարական ուղու առջև առկա մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքն ագրեսիայի էր ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից: Ցավոք, Ադրբեջանի ագրեսիվ վարքագիծը շարունակվեց նաև այս տարի, և այս անգամ այն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ: 120,000 մարդիկ՝ ներառյալ կանայք, երեխաներ և տարեցներ, ներկա պահին առերասվում են իրենց կյանքի համար գոյութենական սպառնալիքի, քանի որ Ադրբեջանը փորձում է էթնիկ զտման ենթարկել և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին զրկել իրենց հայրենիքում անվտանգ, ազատ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքից»,- ասել է Միրզոյանը։
ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ հաշվի առնելով իրավիճակի բարդությունը, միջազգային հանրությունը պետք է հրատապ և արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկի վերահաս ոճրագործությունը կանխելու և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունն ապահովելու նպատակով:
Եզրափակելով իր ելույթը՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է. «Եթե մենք հիրավի ցանկանում ենք ապահովել ժողովրդավարության արդյունվետությունն ընդդեմ ավտորիտար պարտադրանքի, ժողովրդավարական աշխարհն իր ձեռբերումները գովաբանելով հանդերձ, պետք է լուրջ քայլեր ձեռնարկի ընդդեմ առկա սպառնալիքների և մարտահրավերների՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մարդու իրավունքների և անվտանգության հարցերի ժամանակին հասցեագրումը՝ նպատակ ունենալով կանխել հանցագործություններից ամենածանրը՝ ցեղասպանությունը, և Հարավային Կովկասում խթանել արդար և տևական խաղաղություն»:
Մինչև համաժողովի մեկնարկը նախարար Միրզոյանը զրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ՝ շեշտելով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ ագրեսիան և զանգվածային ոճրագործությունը դադարեցնելու համար միջազգային միջամտության անհրաժեշտությունը։

20 сентября в рамках 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял участие в конференции «Итоги демократии». Последнее координировала Саманта Пауэр, менеджер Агентства США по международному развитию.
Перед началом конференции министр Мирзоян провел беседу с госсекретарем США Энтони Блинкеном, подчеркнув необходимость международного вмешательства для прекращения агрессии Азербайджана и массовых преступлений против народа Нагорного Карабаха.
«Я уже второй раз выступаю на этом важном мероприятии и второй раз мне приходится говорить о ситуации в нашем регионе и неоднократной агрессии Азербайджана. В прошлом году, когда мы обсуждали вызовы и угрозы, стоящие на нашем демократическом пути, суверенная территория Армении была захвачена Азербайджаном. К сожалению, агрессивное поведение Азербайджана продолжилось и в этом году, и на этот раз оно направлено против народа Нагорного Карабаха. 120 000 человек, включая женщин, детей и стариков, в настоящее время сталкиваются с экзистенциальной угрозой своей жизни, поскольку Азербайджан пытается провести этническую чистку и лишить народ Нагорного Карабаха права жить безопасно, свободно и достойно на своей родине», – сказал министр Мирзоян.
Глава внешнеполитического ведомства Республики Армения подчеркнул, что, учитывая сложность ситуации, международное сообщество должно принять срочные и эффективные меры для предотвращения надвигающегося преступления и обеспечения прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.
Завершая свое выступление, Мирзоян подчеркнул: «Если мы действительно хотим обеспечить эффективность демократии против авторитарного принуждения, демократический мир, восхваляя ее достижения, должен предпринять серьезные шаги против существующих угроз и вызовов, включая своевременное решение вопросов прав человека и безопасности народа Нагорного Карабаха. с целью предотвращения самого тяжкого преступления, геноцида, и содействия справедливому и прочному миру на Южном Кавказе».