Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ նշելով, որ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է երաշխավորվեն։ Այս մասին Միշելը գրառում է կատարել X սոցիալական հարթակու։
«Այսօր առավոտյան հեռախոսազրույց եմ ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ վստահ լինելու, որ ամբողջությամբ պահպանվում է հրադադարը, իսկ Ադրբեջանը Ղարաբաղի հայերի հանդեպ արժանապատիվ վերաբերմունք է ցուցաբերում։ Նրանց իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է հուսալի կերպով երաշխավորված լինեն։ Անհրաժեշտ է ապահովել անհապաղ հումանիտար աջակցության հասանելիությունը»,- գրել է նա։
Եվրամիության մամուլի ծառայությունը մանրամասներ չի ներկայացրել հեռախոսազրույցից, սակայն բարձրաստիճան դիվանագիտական աղբյուրը Բրյուսելում ասել է լրագրողներին, որ Միշելը «իր խորը հիասթափությունն է հայտնել ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ», գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Իրավիճակը շատ բարդ է, միջազգային մակարդակում բացասական ռեզոնանս կա, այդ թվում ԵՄ–ում, որտեղ սեպտեմբերի 20–ի առավոտյան քննարկում է եղել պատասխանի տարբերակների շուրջ։ Բաքվի կիրառած միջոցներն ուղղակի անընդունելի են»,–ասել է աղբյուրը։
Ըստ աղբյուրի, Միշելը նաև կարևորել է միջազգային հանրության մասնակցությունը Ղարաբաղի հայերի անվտանգության ապահովմանը։
«Միշելը հայտարարել է, որ հիմա պետք է կենտրոնանալ հումանիտար վիճակի վրա։ Ադրբեջանը պետք է ապահովի ազգությամբ հայերի արժանապատիվ ապագան։ Միջազգային հանրության դերը կարևոր է անվտանգության ապահովման համար»,–ասել է եվրոպացի աղբյուրը։

Председатель Европейского Совета Шарль Мишель в ходе телефонного разговора с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявил о необходимости предоставления прав и гарантий безопасности армянам Нагорного Карабаха. Об этом в соцсети X сообщил сам Мишель.
«Сегодня утром у меня состоялся телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, чтобы убедиться в полном соблюдении режима прекращения огня и в том, что Азербайджан проявляет достойное отношение к армянам Карабаха. Их права и безопасность должны быть надежно гарантированы. Необходимо обеспечить немедленный доступ к гуманитарной помощи», – написал он.
Как сообщил анонимный источник в Брюсселе, в Беседе с Алиевым «Мишель выразил крайнее разочарование применением силы, подчеркнул необходимость сохранения режима прекращения огня, а также необходимость предоставления Азербайджаном надежных гарантий для обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха», пишет РИА Новости.
«Ситуация очень сложная, есть негативный резонанс на международном уровне, включая ЕС, где утром (20 сентября) состоялись дискуссии по различным вариантам ответа. Средства, использованные Баку, просто неприемлемы», – сообщил источник.
Глава Евросовета также указал на важность участия международного сообщества в обеспечении безопасности этнических армян Карабаха. «Президент Мишель также заявил о важности сконцентрироваться сейчас на гуманитарной ситуации. Азербайджан должен обеспечить уважение и будущее этнических армян в Азербайджане. Роль международного сообщества необходима для обеспечения безопасности», – сообщил европейский источник.