ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակի հարցով ՄԱԿ ԱԽ հրատապ նիստում կոչ է արել ՄԱԿ-ի մանդատով խաղաղապահ ուժեր տեղակայել Լեռնային Ղարաբաղում։
Նա հորդորել է վստահելի քայլեր ձեռնարկել՝ իրականացնելու հետևյալ հրատապ միջոցները․
-դատապարտել ռազմական գործողությունների վերսկսումը և քաղաքացիական բնակավայրերի և ենթակառուցվածքների թիրախավորումը,
-պահանջել միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորությունների ամբողջական կատարումը՝ ներառյալ այն պարտավորությունները, որոնք կապված են քաղաքացիական բնակչության, մասնավորապես կանանց և երեխաների կենսական քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պաշտպանության հետ,
-անհապաղ տեղակայել ՄԱԿ-ի միջգերատեսչական առաքելություն Լեռնային Ղարաբաղում՝ մարդու իրավունքների, հումանիտար և անվտանգության իրավիճակի վերահսկման և գնահատման նպատակով,
-ապահովել ՄԱԿ-ի գործակալությունների և այլ միջազգային կազմակերպությունների անարգել մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ մարդասիրական սկզբունքներին համապատասխան,
-ապահովել կողմերի լիարժեք բարեխիղճ համագործակցությունը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ՝ ռազմական գործողությունների հետևանքները վերացնելու համար, ներառյալ՝ դիերի դուրսբերումը և նույնականացումը, մարտական գործողությունների ընթացքում անհետ կորած անձանց որոնումն ու փրկությունը, ռազմագերիների ազատ արձակումը, մարդասիրական օգնության անվտանգ և անարգել տեղափոխումը՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին խիստ պահպանմամբ,
-ապահովել վերջին ագրեսիայի ընթացքում տեղահանված անձանց, ինչպես նաև 2020թ. պատերազմի հետևանքով տեղահանված անձանց և փախստականների վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղի և հարակից շրջանների իրենց տներ՝ ՄԱԿ-ի համապատասխան հաստատությունների մոնիտորինգի և վերահսկողության ներքո, ինչպես նախատեսված էր 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ,
-ապահովել կենսական նշանակության մատակարարումների, այդ թվում՝ պարենի, դեղորայքի, վառելիքի, գազի և էլեկտրաէներգիայի անհապաղ վերականգնումը,
-պահանջել անհապաղ վերականգնել մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը Լաչինի միջանցքի երկայնքով՝ Անվտանգության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան,
-ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի և պաշտոնական Բաքվի ներկայացուցիչների միջև երկխոսության կայուն միջազգային մեխանիզմ` Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության հետ կապված հարցերի հասցեագրման համար:
-պահանջել Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր քաղաքացիական բնակավայրերից ադրբեջանական ցանկացած զինվորական և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների դուրսբերումը մինչև բանակցությունների արդյունքները՝ քաղաքացիական բնակչությանը սպառնացող խուճապը, սադրանքներն ու էսկալացիան բացառելու համար,
-բացառել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական և ռազմական ներկայացուցիչների և անձնակազմի նկատմամբ պատժիչ գործողությունները,
-հնարավորություն ստեղծել Միավորված ազգերի կազմակերպության մանդատի ներքո խաղաղապահ ուժերի համար՝ պահպանելու կայունությունն ու անվտանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has asked the United Nations to send peacekeepers to Nagorno-Karabakh to protect the local population against Azerbaijan’s aggression.
Mirzoyan made the remarks at an emergency meeting of the UN security Council to discuss the situation in Nagorno-Karabakh (Artsakh).
The Armenian foreign policy chief urged the UN to demonstrate its credibility and reputation by undertaking urgent measures, including:
-To condemn the resumption of hostilities and targeting of civilian settlements and infrastructure,
-To demand full compliance with obligations under the international humanitarian law, including those related to the protection of civilians, in particular women and children, and critical civilian infrastructure;
-To immediately deploy an interagency mission by the UN to Nagorno-Karabakh with the aim to monitor and assess the human rights, humanitarian and security situation.
-To ensure unimpeded access of the UN agencies and other international organizations to Nagorno-Karabakh in line with the humanitarian principles.
-To ensure full cooperation of the parties in good faith with the International Committee of the Red Cross to address the consequences of the military actions, including the removal and identification of the bodies, search and rescue of personnel missing in action, release of POWs, safe and unimpeded delivery of humanitarian assistance, in strict compliance with the international humanitarian law.
-To ensure the return of persons displaced in the course of the recent aggression, as well as persons and refugees displaced as a result of 2020 war, to their homes in the territory of Nagorno-Karabakh and adjacent regions under the monitoring and control of the UN relevant agencies, as it was foreseen in the Trilateral Statement of November 9, 2020.
-To ensure immediate restoration of vital supplies, including food, medicine, fuel, gas and electricity.
-To demand the immediate restoration of freedom and security of movement of persons, vehicles and cargo, along the Lachin corridor, in line with the ICJ orders.
-To ensure a sustainable international mechanism of dialogue between representatives of Nagorno-Karabakh and official Baku to address the issues related to rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
-To demand exit of any Azerbaijani military and law-enforcement bodies from all civilian settlements in Nagorno-Karabakh NK to exclude panic, provocations and escalation, endangering civilian population until the results of the negotiations.
-To exclude punitive action against Nagorno-Karabakh political and military representatives and personnel.
-Create a possibility for a United Nations-mandated Peacekeeping Force to keep stability and security in Nagorno- Karabakh.