ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում ուժի կիրառումը հակասում է հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ինչ վերաբերում է սեպտեմբերի 19-20–ի իրադարձություններին, հատկապես Ադրբեջանի ռազմական գործողություններին, մենք ցանկանում ենք հստակ ասել, որ Միացյալ Նահանգների ընդհանուր դիրքորոշման համաձայն՝ ուժի կիրառումն անընդունելի է և հակասում է մեր գործադրած ջանքերին, և ինչն ավելի կարևոր է, այն ջանքերին, որ երկու երկիրը գործադրում են տարածաշրջանում արդար և արժանապատիվ խաղաղ լուծում գտնելու համար։ Դա բխում է ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի շահերից։ Երկու երկիրն էլ իրենց ներդրումն են ունեցել այդ գործում, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Մենք Եվրամիության հետ աջակցում ենք այս աշխատանքին, ուստի այն գործողությունները, որոնք մենք տեսանք, ուղղակի հակասում են այդ ջանքերին»,-ասել է Բլինքենը։
Նա նաև մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ։
«Հումանիտար կազմակերպությունների անարգել մուտքի ապահովման անհրաժեշտությունը ևս մեր ուշադրության կենտրոնում է»,–ասել է նա։

23 Сентябрь 2023 - 09:27 AMT
Применение Азербайджаном силы в Нагорном Карабахе 19 сентября противоречит усилиям по урегулированию конфликта. Об этом заявил на пресс-конференции госсекретарь США Энтони Блинкен.
«Что касается событий на этой неделе, особенно военных действий Азербайджана, то мы хотим ясно сказать, что в соответствии с общей позицией США использование силы неприемлемо и противоречит усилиям, которые мы прилагаем, но, что еще важнее, тем усилиям, которые прилагают обе страны, чтобы найти справедливое и достойное мирное решение в регионе. Это отражает интересы как Азербайджана, так и Армении. Обе страны внесли в эту работу свой вклад, включая президента [Азербайджана Ильхама] Алиева и премьера [Армении Никола] Пашиняна. Мы с Европейским союзом поддерживаем эту работу. Так что действия, которые мы видели на этой неделе, просто противоречат этим усилиям», – сказал он, пишет ТАСС.
Блинкен также выразил обеспокоенность гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе.
«Необходимость обеспечить беспрепятственный доступ гуманитарным организациям также находится в центре нашего внимания», – добавил он.