Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ որոշել է մեկնել Շուշի։
Ադրբեջանական կողմը պահանջել է իր ժամանումը Բաքու և Բաբայանը նման որոշում է կայացրել «լուրջ վնաս չհասցնելու համար բազմաչարչար ժողովրդին, շատ ու շատ մարդկանց»։
«Սիրելի հայրենակիցներ, ընկերներ, կուսակցականներ,
Բոլորդ գիտեք, որ ես ընդգրկված եմ Ադրբեջանի սեւ ցուցակում, և ադրբեջանական կողմը պահանջել է իմ ժամանումը Բաքու՝ համապատասխան հետաքննության համար։ Որոշեցի այսօր Ստեփանակերտից մեկնել Շուշի։
Այս որոշումը, բնականաբար, մեծ ցավ, անհանգստություն ու սթրես կպատճառի առաջին հերթին իմ մերձավորներին, բայց վստահ եմ, որ նրանք կհասկանան։
Իմ չներկայանալը կամ ավելի վատ՝ փախուստը լուրջ վնաս կհասցնի մեր բազմաչարչար ժողովրդին, շատ ու շատ մարդկանց, և ես՝ որպես ազնիվ մարդ, աշխատվոր, հայրենասեր և քրիստոնյա, չեմ կարող դա թույլ տալ։
Աստված օրհնի մեր ժողովրդին, թող Ամենազորը կրճատի նրա տառապանքը և ամոքի նրա վերքերը»,–ասվում է գրառման մեջ։

Former Nagorno-Karabakh Foreign Minister, adviser to President Davit Babayan has decided to surrender to Azerbaijan, according to a statement he left on Facebook Thursday, September 28.
"Dear compatriots, friends, party members! You all know that I am included in the black list of Azerbaijan and the Azerbaijani side demanded my arrival in Baku for an appropriate investigation. I decided to head from Stepanakert to Shushi today," Babayan said.
"This decision will naturally cause great pain, anxiety and stress, primarily to my loved ones, but I am sure they will understand. My failure to appear, or worse, my escape, will cause serious harm to our long-suffering nation, to many people, and I, as an honest person, hard worker, patriot and Christian, cannot allow this."
Stepanakert is the capital of Nagorno-Karabakh, while Shushi is an old Armenian town that came under Azerbaijan's control during the 44-day war in the fall of 2020.