ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է՝ վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ առաջիկա օրերին Լեռնային Ղարաբաղում այլևս հայ չի մնա։
Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հրամանագիր է ստորագրել, ըստ որի` Արցախի Հանրապետությունը 2024 թվականի հունվարի 1-ից կդադարի գոյություն ունենալ, մինչ այդ կլուծարվեն կառավարության ենթակայության բոլոր պետական հիմնարկները և կազմակերպությունները։
«Սա էթնիկ զտման և հայրենազրկման ուղղակի ակտ է և այն, ինչի մասին մենք երկար ժամանակ ահազանգում էինք միջազգային հանրությանը։ Միջազգային տարբեր խաղացողների կողմից Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող էթնիկ զտումները դատապարտող հայտարարությունները կարևոր են, բայց եթե դրանց չհետևեն կոնկրետ գործողություններ, այդ հայտարարություններն ընդամենը պատմության համար բարոյական վիճակագրություն ստեղծելու շարքում կդիտվեն»,– ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա շեշտել է՝ առանց կոնկրետ գործողությունների և զուտ հայտարարություններով միջազգային տարբեր երկրներ իրենց այս հանցագործությունից պաշտոնապես տարանջատելու հնարավորություն են փորձում ունենալ, որ կարողանան ասել՝ «դե, մենք դատապարտել ենք»։

Analysis shows that no Armenian will be left in Nagorno-Karabakh in the coming days, Prime Minister Nikol Pashinyan told a Cabinet meeting on Thursday, September 28.
“The exodus of Armenians from Nagorno-Karabakh continues as a result of Azerbaijan’s policy of ethnic cleansing. Analysis shows that no Armenian will be left in Karabakh in the coming days,” Pashinyan said.
“This is a direct act of ethnic cleansing and dispossession, and what we’ve been warning about the international community for a long time now. Statements made by various international actors condemning ongoing ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh are important, but if no concrete actions follow, these statements will only create a moral statistics for history.”
By simply making statements and not taking action, he warned, many countries are trying to have an opportunity to distance themselves from the crime.