Մարդասիրության համաշխարհային առաջնորդներն իրենց աջակցությունն են հայտնել Ռուբեն Վարդանյանին և կոչ արել Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել նրան:
«Բարերար, գործարար, Հայաստանի քաղաքացի և «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությունն Ադրբեջանի կառավարության կողմից վրդովեցնող է և ունի քաղաքական դրդապատճառներ: Որպես մարդասիրական և մարդու իրավունքների համաշխարհային համայնքի անդամներ՝ կոչ ենք անում անհապաղ ազատ արձակել նրան:
Երբ ավելի քան մեկ տարի առաջ Ռուբենը տեղափոխվեց Լեռնային Ղարաբաղ՝ մինչեւ 10-ամսյա շրջափակումը, սննդամթերքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մուտքի արգելափակումը և վերջին ռմբակոծությունները, նա արեց դա՝ գիտակցելով, թե որքան մեծ են ռիսկերը: Բայց նա վճռական էր՝ օգնելու խաղաղ լուծում գտնելու հակամարտությանը։
Ռուբենի ձերբակալությունը՝ մի մարդու, որն իր կյանքի վերջին 20 տարին նվիրել է տարածաշրջանում սոցիալ-տնտեսական զարգացումը խթանելու գործին, արդար չէ: Սա զրկում է նրան իր հիմնարար իրավունքներից, ինչպես և տարածաշրջանում տասնյակ հազարավոր հայերի, որոնց հիմնարար իրավունքները ոտնահարվում են ամեն օր:
Ռուբեն Վարդանյանի գերեվարման պատճառն այն է, որ նա աջակցել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին և օժանդակել ժողովրդավարության տառին համաձայն ապրելու իրավունքի իրացմանը: Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է ազատ արձակի նրան և ցույց տա իր հարգանքը մարդու իրավունքների նկատմամբ՝ նրա և տարածաշրջանի բոլոր հայերի իրավունքների»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ռուբեն Վարդանյանին ազատ արձակելու կոչին միացել են «Ավրորա» մրցանակի տարբեր տարիներին դափնեկիրներ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը, Խաղաղության Նոբելյան դափնեկիր Օսկար Արյասը , Խաղաղության Նոբելյան դափնեկիր Լեյմա Գբովեն, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Արա Դարզին, Ընտրող հանձնաժողովի անդամներ և այլոք։
Սեպտեմբերի 30-ին Երևանում երթ կանցկացվի` հաջակցություն Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի, որին Բաքուն շինծու մեղադրանքներով կալանավորել է 4 ամսով։

Global humanitarian leaders have released a statement calling for the release by Azerbaijan of philanthropist and former Nagorno-Karabakh State Minister Ruben Vardanyan.
Vardanyan was arrested when leaving Karabakh with tens of thousands of Armenians, who were forced to flee when Azerbaijan launched a fresh offensive, killing and injuring hundreds of people.
The statement from the humanitarian leaders reads:
“The recent arrest by the government of Azerbaijan of philanthropist, businessman, Armenian citizen and co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative, Ruben Vardanyan, is both outrageous and politically motivated. As members of the global humanitarian and human rights community we call for his immediate release.
“The Aurora Humanitarian Initiative, to which Ruben has given so much, has for the past eight years honored and supported the work of those who fight for basic human rights, often at the risk of their own lives, all around the world. The irony is that Ruben now finds himself a victim of the same persecution as those he has sought to help as a human rights defender.
“When Ruben moved to Nagorno-Karabakh over a year ago, prior to the 10-month-long blockade of all food and basic necessities and recent bombings, he did so knowing that there were significant risks, but he was determined to help find a peaceful resolution to the conflict.
“Detaining Ruben, a man who has spent the last 20 years dedicated to advancing the socio-economic development of the region, is unjust. This action deprives him of his basic rights much like the tens of thousands of Armenians of the region whose fundamental human rights are violated daily.
“Ruben Vardanyan is being held captive because of his support for the people of Nagorno-Karabakh and their right to a democratic way of life.The Azerbaijani government must release him and demonstrate their respect for human rights – his and those of allArmenians of the region.”
Fartuun Adan
2020 Aurora Prize Laureate; Founder, Elman Peace and Human Rights Center
Noubar Afeyan
Co-Founder, Aurora Humanitarian Initiative; Founder and CEO, Flagship Pioneering; Co-Founder and Chairman, Moderna
Jamila Afghani
2022 Aurora Prize Laureate; President, Women’s International League for Peace and Freedom (WILPF) Afghanistan
Oscar Arias
Honorary Member, Aurora Prize Selection Committee; Two-Time President of Costa Rica; Nobel Peace Prize Laureate
Marguerite Barankitse
2016 Aurora Prize Laureate; Founder, Maison Shalom
Tom Catena
Chair, Aurora Humanitarian Initiative; 2017 Aurora Prize Laureate; Medical Director, Mother of Mercy Hospital
Ara Darzi
Chair, Aurora Prize Selection Committee; Co-Director, Institute of Global Health Innovation at Imperial College London
Mirza Dinnayi
2019 Aurora Prize Laureate; Co-Founder and Director, Air Bridge Iraq
Shirin Ebadi
Honorary Member, Aurora Prize Selection Committee; Founder, Defenders of Human Rights Center; Nobel Peace Prize Laureate
Ilwad Elman
2020 Aurora Prize Laureate; COO, Elman Peace and Human Rights Center
Gareth Evans
Honorary Member, Aurora Prize Selection Committee; Former Foreign Minister of Australia; President Emeritus, International Crisis Group
Leymah Gbowee
Aurora Prize Selection Committee; Founder and President, Gbowee Peace Foundation Africa; Nobel Peace Prize Laureate
Hina Jilani
Honorary Member, Aurora Prize Selection Committee; Advocate, Supreme Court of Pakistan; Former UN Special Representative of the Secretary-General on Human Rights Defenders
Dele Olojede
Aurora Prize Selection Committee; Founder, Africa in the World Festival; Pulitzer Prize Winner
Paul Polman
Aurora Prize Selection Committee; Business Leader, Climate and Equalities Campaigner; Former CEO, Unilever
John Prendergast
Aurora Prize Selection Committee; Human Rights Activist
Louise Richardson
Aurora Prize Selection Committee; President, Carnegie Corporation of New York
Mary Robinson
Aurora Prize Selection Committee; Chair, The Elders; Former UN High Commissioner for Human Rights; Former President of Ireland
Ernesto Zedillo
Aurora Prize Selection Committee; Director, Center for the Study of Globalization at Yale University; Former President of Mexico