Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում, խոսելով Ադրբեջանի կողմից շինծու մեղադրանքներով կալանավորված հայ գործիչների մասին, տեղեկացրել է, որ ՀՀ–ն Միջազգային դատարանին մոտ 10 պահանջ է ներկայացրել, որոնցից մեկով պահանջվում է արգելել Ադրբեջանի միակողմանի պատժիչ գործողությունների իրականացումը:
Բաքվում կալանավորված հայերի ազատ արձակման հարցում Կիրակոսյանը լավատես չէ՝ այդ հեռանկարը նա քիչ հավանական է համարում։
«Չունեմ հիմք ենթադրելու, որ դատարանը նման որոշում կկայացնի՝ ոչ միայն Արդարադատության միջազգային դատարանը, այլև ՄԻԵԴ-ը։ Այնուամենայնիվ շարունակում ենք պահանջել ազատ արձակել Եվրոպական դատարանի ձևաչափով, բայց կարծում եմ հավանականությունը մեծ չէ։ Դատարանները չեն միջամտում կամ չեն պարտավորեցնում Ադրբեջանին ազատ արձակել։ Միակ տարբերակն այն է, որ պահանջենք այդ անձանց իրավունքները երաշխավորել և ապօրինի գործընթացները հնարավորինս զսպել»,–ասել է Կիրակոսյանը։
Խոսելով Ադրբեջանի «սև ցուցակի» մասին՝ Կիրակոսյանն ասել է, որ ցուցակը ոչ ոք չի տեսել, սակայն կա հնչեցված թիվ՝ 300 անձ, որոնց հանդեպ միջազգային հետախուզում է հայտարարվել։
Կիրակոսյանը հորդորել է այդ անձանց զգուշավորություն ցուցաբերել արտերկիր մեկնելիս, քանի որ, թեև Ինտերպոլը, սովորաբար, նման պահանջները համարում է քաղաքական, սակայն, չի բացառվում, որ որևէ երկիր կարող է հանձնել այդպիսի անձանց Ադրբեջանին։
Նա նաև ասել է, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ապօրինի ձերբակալության թեմայով Եվրոպական դատարան առանձին պահանջ է ներկայացվել։
Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27–ին Լաչինի անցակետում ձերբակալված ԱՀ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին մեղադրանք է ներկայացվել մի շարք հոդվածներով՝ այդ թվում «ահաբեկչության ֆինանսավորման», «զինված կազմավորումներ» ստեղծելու վերաբերյալ։ Կալանավորվել են նաև ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, ՊԲ նախկին փոխհրամանատար Դավիթ Մանուկյանը, Արցախի նախկին ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը։ Նրանց ևս շինծու մեղադրանքներ են ներկայացվել մի քանի հոդվածներով։

Армения предъявила в Международный суд около 10 требований, среди которых – отказ Баку от преследования нынешних и бывших чиновников Нагорного Карабаха и запрет на осуществление Азербайджаном односторонних карательных действий. Об этом в интервью Общественному телевидению сообщил представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян.
Киракосян не настроен оптимистично по вопросу освобождения незаконно задержанных в Баку армян, он считает такую перспективу маловероятной.
«Вероятность освобождения мала, у меня нет оснований думать, что суд примет такое решение. Я говорю не только о Международном суде, но и о ЕСПЧ. К сожалению, суды не вмешиваются в дела Азербайджана и не обязывают его освобождать граждан. Остается единственный вариант – предъявить требование гарантий права этих лиц и максимально пресечь незаконные процессы», – сказал Киракосян.
Говоря о «черном списке» Азербайджана, Киракосян сказал, что список никто не видел, но есть озвученная цифра: 300 человек, которые объявлены в международный розыск.
Киракосян призвал этих лиц быть осторожными при поездках за границу, поскольку хотя Интерпол обычно считает подобные требования политическими, не исключено, что какая-либо страна может передать этих лиц Азербайджану.
Он также сообщил, что в Европейский суд был подан отдельный запрос в связи с незаконным арестом бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна.
Рубену Варданяну, бывшему госминистру Арцаха, арестованному Азербайджаном 27 сентября в Лачинском коридоре при переезде из Арцаха в Армению, предъявлено обвинение по ряду статей, в том числе по «финансированию терроризма» и созданию «вооруженных организаций». Также были арестованы бывший командующий Армией обороны Арцаха Левон Мнацаканян, бывший заместитель командующего АО Давид Манукян, бывший министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян. Им также были предъявлены ложные обвинения по нескольким статьям.