Իրանի զինված ուժերի շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Մոհամմադ Հոսեյն Բաղերին հայտարարել է, որ ԻԻՀ-ն պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ կովկասյան տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման գործում: Գեներալ Բաղերին այս հայտարարությամբ հանդես է եկել ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ հանդիպմանը, հայտնում է Արմենպրեսը Mehr News-ին հղումով։
Բաղերին հայտարարել է նաև, որ Իրանը պատրաստ է դիտորդներ ուղարկել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահման՝ շեշտելով որ որևէ երկրի պաշտպանունակության բարելավման հետևում չպետք է լինի որևէ ագրեսիվ նպատակ կամ մտադրություն:
Իրանի ԶՈւ ԳՇ պետը նշել է, որ Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող իրադարձություններն ազդում են տարածաշրջանի անվտանգության վրա և ընդգծել, որ այս տարածաշրջանում լարվածության շարունակումը չի բխում Հայաստանի, Ադրբեջանի և տարածաշրջանի այլ երկրների շահերից:
Նա նաև կոչ է արել միջոցներ ձեռնարկել այս տարածաշրջանում վեճերի և լարվածության կարգավորման համար:
«Տարածաշրջանում խաղաղությունն ու հանգստությունը բխում են բոլոր երկրների շահերից, և տարածաշրջանում անվտանգությունը պետք է ապահովվի տարածաշրջանի երկրների կողմից, իսկ արտատարածաշրջանային ուժերի ներկայությունը հակասում է տարածաշրջանում խաղաղությանը», – ընդգծել է նա:
Գրիգորյանն իր հերթին ներկայացրել է կովկասյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին իրադարձությունները։
Հոկտեմբերի 2–ին Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Քանանին հայտարարել էր, որ ԻԻՀ-ն անընդունելի է համարում Հարավային Կովկասում սահմանների փոփոխությունները:

4 Октябрь 2023 - 10:46 AMT
Иран готов внести свой вклад вснижение напряженности вКавказском регионе и направить наблюдателей награницу Армении иАзербайджана. Об этом заявил начальник ГенштабаВС Исламской Республики генерал-майор Мохаммад Хоссейн Багери навстрече ссекретарем Совета безопасности Армении Арменом Григоряном.
Указав, что последние события наЮжном Кавказе влияют набезопасность всего региона, иранский военачальник отметил, что продолжение напряженности невинтересах Армении, Азербайджана идругих региональных стран.
Он также призвал принять меры по урегулированию споров и напряженности в регионе.
Генерал Багери далее выразил готовность Ирана направить наблюдателей кграницам Армении иАзербайджана. При этом онподчеркнул, что «заулучшением обороноспособности какой-либо страны недолжно стоять никаких агрессивных целей или намерений».
«Мир испокойствие врегионе отвечают интересам всех стран, ибезопасность врегионе должна обеспечиваться странами региона, априсутствие внерегиональных сил противоречит миру врегионе»,— сказал Багери.
Секретарь Совбеза Армении посещает свизитом Иран. Ранее онпровел встречи сиранским коллегой Али Акбаром Ахмадианом иглавой МИД ИРИ Хоссейном Амиром Абдоллахианом, был принят президентом страны Ибрагимом Раиси. Поитогам переговоров официальный представитель иранского внешнеполитического ведомства Нассер Канани подтвердил позицию официального Тегерана, согласно которой Иран неприемлет любые изменения границ наЮжном Кавказе вущерб территориальной целостности исуверенитету государств региона.