ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հրատապ առաքելություն կուղարկի Հայաստան՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին կրթական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով: Առաքելությունը կժամանաի Հայաստանի խնդրանքով։ Այդ մասին ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ։
Հայաստանը դիմել է կազմակերպությանը նման խնդրանքով հոկտեմբերի 2–ին։
Նշվում է, որ վերջին օրերին ավելի քան 100 հազար մարդ է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվել՝ գալով Հայաստան և նրանց մոտ մեկ երրորդը երեխաներ ու դեռահասներ են, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեն անմիջապես արձագանքել է Հայաստանի խնդրանքին: Առաջիկա օրերին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն փորձագետների թիմ կուղարկի Երևան՝ ազգային իշխանությունների հետ համատեղ գործողությունների ծրագրի շուրջ աշխատելու և տեղահանված ուսանողների կրթության շարունակականությունն ապահովելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ գործողությունների ծրագիրն ուղղված է լինելու համապատասխան ուսումնական միջավայրերի ստեղծմանը, վերականգնման ծրագրերի հասանելիությանը և հոգեբանական աջակցությանը, որը կօգնի ուսանողներին հաղթահարել դժվար իրավիճակները:
«Առաջիկայում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն նաև նախատեսում է հանդիպում կազմակերպել կրթության ոլորտում միջազգային գործընկերների և դոնորների մասնակցությամբ ՝ ապահովելու նրանց աջակցությունը, այդ թվում ֆինանսական, այս կրթական նախաձեռնությունների իրականացման համար»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

По запросу Армении ЮНЕСКО в ближайшие дни направит в Ереван чрезвычайную миссию для оказания образовательной помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. Сообщение об этом распространила ЮНЕСКО.
Помощь будет направлена на обеспечение непрерывности образования и оказание психосоциальной помощи.
Отмечается, что из 100 000 человек, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха и прибывших в Армению, около трети – дети и подростки.
«2 октября Армения официально обратилась к ЮНЕСКО с просьбой помочь этим группам населения в получении и предоставлении помощи в рамках мандата организации в сфере образования. На эту просьбу незамедлительно отреагировала генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле. В ближайшие дни ЮНЕСКО направит в Ереван группу экспертов для работы по совместному с властями страны плану действий и обеспечению непрерывности образования вынужденно переселенных учащихся», – говорится в сообщении.
План действий будет направлен на создание соответствующей среды обучения, доступа к программам восстановления и психологической поддержки, которые помогут учащимся преодолевать сложные ситуации.
В ближайшее время ЮНЕСКО намерена организовать встречу с международными партнерами и донорами в сфере образования для обеспечения помощи, в том числе и финансовой, и реализации данных образовательных инициатив.