Հայաստանի ու Ուկրաինայի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Վլադիմիր Զելենսկին կարճատև հանդիպում են ունեցել Գրանադայում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի երրորդ գագաթնաժողովի շրջանակում։ Դա նրանց առաջին հանդիպումն էր։
Հանդիպման մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Զելենսկին։
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ մեր առաջին հանդիպմանը քննարկել ենք անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում։ Ուկրաինան շահագրգռված է տարածաշրջանի կայունությամբ և ժողովուրդների հետ բարեկամական հարաբերություններով։ Մենք նաև քննարկել ենք մեր երկկողմ համագործակցությունն ու միջտարածաշրջանային տնտեսական նախագծերը»,– գրել է Ուկրաինայի նախագահը։
Հոկտեմբերի 4–ին Զելենսկին հեռախոսազրույց էր ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ վերահաստատելով իր աջակցությունը պետությունների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին։ Նա նաև երախտագիտություն էր հայտնել Ադրբեջանի կողմից իրենց ցուցաբերվող մարդասիրական օգնության համար։
Սեպտեմբերի սկզբին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կինը՝Աննա Հակոբյանը, Կիևումմասնակցել է Առաջին տիկնանց և ամուսինների երրորդ գագաթնաժողովին։ Սեպտեմբերի 5–ին հայտնի դարձավ, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից ի վեր Հայաստանն առաջին անգամ հումանիտար օգնություն է ուղարկել Ուկրաինա։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян ипрезидент Украины Владимир Зеленский впервые встретились вГранаде, где 5октября стартовал третий саммит Европейского политического сообщества (ЕПС), короткую беседу. Обэтом сообщил Зеленский в своем микроблоге в X.
«Во время нашей первой встречи премьер-министр Армении Никол Пашинян и я сосредоточились на ситуации с безопасностью на Южном Кавказе. Украина заинтересована в стабильности региона и дружественных отношениях с его народами. Мы также обсудили наше двустороннее сотрудничество и межрегиональные экономические проекты», – отметил Зеленский.
3 октября Национальное собрание Армении приняло законопроектратификации Римского статута, на основе которого основан Международный уголовный суд, ранее выдавший ордер на арест президента России Владимира Путина.