ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գրանադայում ստորագրած քառակողմ հայտարարությամբ մեկ անգամ ևս հաստատել է, որ Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը 86,600 քառակուսի կմ տարածքում։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի երրորդ գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել վարչապետ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի քառակողմ հանդիպումը, որի արդյունքում էլ ընդունվել է համատեղ հայտարարությունը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրաժարվել է մեկնել իսպանական Գրանադա, որտեղ հանդիպելու էր Փաշինյանի հետ՝ ԵՄ ղեկավարների, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի մասնակցությամբ: Պատճառը այն է, որ Փարիզն ու Բեռլինը համաձայնություն չեն տվել Թուրքիայի մասնակցությանը։
«Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցն ընդգծել են իրենց անսասան աջակցությունը Հայաստանի անկախությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և սահմանների անձեռնմխելիությանը։
Նրանք նաև իրենց աջակցությունն են հայտնել ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդմանը բոլոր հարթություններում՝ ելնելով ՀՀ կարիքներից։ Նրանք համաձայնել են Հայաստանին հավելյալ մարդասիրական օգնություն տրամադրել, քանի որ նա բախվում է Ղարաբաղի հայերի վերջին զանգվածային տեղահանման հետևանքներին։
Նրանք ընդգծել են, որ այդ փախստականները պետք է ազատորեն օգտվեն իրենց տներ և բնակության վայրեր վերադառնալու իրավունքից՝ առանց որևէ պայմանների, միջազգային մոնիտորինգի ներքո և իրենց պատմության, մշակույթի և մարդու իրավունքների նկատմամբ պատշաճ հարգանքով։
Նրանք հավատարիմ են մնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված բոլոր ջանքերին՝ հիմնված միմյանց ինքնիշխանության, սահմանների անձեռնմխելիության և տարածքային ամբողջականության (Հայաստանի 29,800 քառակուսի կմ և Ադրբեջանի 86,600 քառակուսի կմ) փոխադարձ ճանաչման վրա, ինչպես նշված է նախագահ Միշելի 2023 թվականի մայիսի 14-ի և հուլիսի 15-ի հայտարարություններում։ Նրանք կոչ են արել խստորեն պահպանել ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը։
Նրանք ընդգծել են սահմանների սահմանազատման ուղղությամբ աշխատելու հրատապ անհրաժեշտությունը՝ հիմնվելով կողմերին տրամադրված ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի ամենավերջին քարտեզների վրա, որոնք պետք է նաև հիմք հանդիսանան ուժերի հետքաշման, խաղաղության պայմանագիրը վերջնական տեսքի բերելու և հումանիտար բոլոր խնդիրների լուծման համար։ Նրանք ավելի մեծ տարածաշրջանային համագործակցության և բոլոր սահմանների, այդ թվում՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև բացման կոչ են արել։
Նրանք նաև երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության լիակատար հարգման, ինչպես նաև հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա հիմնված տարածաշրջանային կապերի բացման կոչ են արել։ Եվրոպացի առաջնորդները կոչ են արել Հայաստանին և Ադրբեջանին ազատ արձակել բոլոր ձերբակալվածներին և համագործակցել անհայտ կորածների ճակատագրին լուծում տալու և ականազերծման աշխատանքները հեշտացնելու ուղղությամբ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, արձագանքելով սոցցանցերում շրջանառվող այն մտահոգություններին, թե «վարչապետը հանձնել է անկլավներն ու միջանցքը», Գրանադայում տեղի ունեցածն անվանել է «լուրջ հաղթանակ» հայկական կողմի համար։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Հայաստանը Գրանադայում ինչ ցանկացել է, ստացել է՝ հասնելով լուրջ հաղթանակի: Անկլավների թեմա չի քննարկվել, միջանցքի թեման փակ է: Չվախենաք»,–գրել է նա։
Մինչդեռ Նիկոլ Փաշինյանը 2023 թ. մայիսին հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի 86,600 քկմ–ն ներառում է նաև անկլավները։
2023–ի 22-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ Փաշինյանն այդպես է պատասխանել լրագրողի այն հարցին, թե երբ ինքը հայտարարում է, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչում է 86,600 քառակուսի կիլոմետրով, դրանում ներառու՞մ է նաև «անկլավները»։
«86,600 քառակուսի կիլոմետրն առանձին է, բայց փաթեթի մեջ է 29,800 քառակուսի կմ-ի հետ։ 29,800 քառակուսի կմ-ի մեջ մտնում է նաև Արծվաշենը, 86,600 քառակուսի կիլոմետրի մեջ մտնում են նաև անկլավները», – ասել էր Փաշինյանը՝ հավելելով, որ դա քաղաքական դիրքորոշում է, հարցի իրավական մասը դեռ պետք է դիտարկել։
Ավելի վաղ թուրքական Cumhuriyet–ը գրել էր, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չեղարկել է իր մասնակցությունը Եվրոպական քաղաքական հանրույթին , որի շրջանակում պետք է տեղի ունենար Գրանադայի հանդիպումը, հիվանդության պատճառով։

6 Октябрь 2023 - 10:48 AMT
Пашинян в Гранаде вновь признал территорию Азербайджана в размере 86,600 кв км: Арутюнян заявил, что анклавы не включены
В Гранаде в рамках 3-го саммита Европейского политического сообщества состоялась четырехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Франции Эммануэля Макрона, канцлера Германии Олафа Шольца и председателя Европейского совета Шарля Мишеля.
По итогам встречи было принято совместное заявление, в котором говорится, что Армения признает территорию Азербайджана в размере 86,600 кв км.
Ранее стало известно, что президент Азербайджана Ильхам Алиев отказался поехать в испанскую Гранаду на встречу с Пашиняном при участии лидеров ЕС, Франции и Германии. Причина в том, что Париж и Берлин не согласились на участие Турции во встрече.
«Председатель Европейского совета Шарль Мишель, президент Франции Эммануэль Макрон и канцлер Германии Олаф Шольц подчеркнули свою непоколебимую поддержку независимости, суверенитету, территориальной целостности и нерушимости границ Армении. Они также выразили поддержку укреплению отношений ЕС-Армения во всех измерениях, исходя из потребностей Республики Армения.
Они согласились с необходимостью оказания дополнительной гуманитарной помощи Армении, поскольку последняя сталкивается с последствиями недавнего массового переселения армян Карабаха. Они подчеркнули, что эти беженцы должны иметь возможность свободно осуществлять свое право на возвращение в свои дома и места проживания без каких-либо условий, под международным контролем и с должным уважением к своей истории, культуре и правам человека.
Они по-прежнему привержены всем усилиям, направленным на нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном на основе взаимного признания суверенитета, нерушимости границ и территориальной целостности Армении (29,800 кв км) и Азербайджана (86,600 кв км), как упоминалось в заявлениях председателя Мишеля от 14 мая и 15 июля 2023 года.
Они призвали к строгому соблюдению принципа неприменения силы и угрозы применения силы. Они подчеркнули острую необходимость работать над делимитацией границы на основе новейших карт генерального штаба СССР, которые были предоставлены сторонам, что также должно стать основой для дистанцирования сил, завершения мирного договора и решения всех гуманитарных вопросов.
Они призвали к расширению регионального сотрудничества и открытию всех границ, включая границу между Арменией и Турцией, а также к открытию региональных коммуникаций на основе полного уважения суверенитета и юрисдикции стран, а также на основе принципа равенства и взаимности. Европейские лидеры призвали Армению и Азербайджан освободить всех удерживаемых лиц и сотрудничать, чтобы решить судьбу пропавших без вести и облегчить работу по разминированию», – говорится в заявлении.
Руководитель аппарата премьер-министра Армении Араик Арутюнян, отвечая на циркулирующие в социальных сетях опасения, что «премьер-министр сдал анклавы и Зангезурский коридор», назвал произошедшее в Гранаде «серьезной победой» армянской стороны. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
«Армения получила в Гранаде то, что хотела, одержав серьезную победу. Тема анклавов не обсуждалась, тема коридора закрыта. Не бойтесь», – написал он.
Тем временем Никол Пашинян в мае 2023 года объявил, что территория Азербайджана площадью 86,600 кв км включает также анклавы.
Во время состоявшейся 22 мая 2023 года пресс-конференции Пашинян так ответил на вопрос журналиста о том, говорит ли он об «анклавах», когда заявляет, что признает территориальную целостность Азербайджана площадью 86.6 тысяч квадратных километров.
«86,600 квадратных километров идут отдельно, но в пакете с 29,800 квадратных километров. 29,800 квадратных километров включает в себя Арцвашен, 86,600 квадратных километров включают также анклавы», – сказал Пашинян, добавив, что это политическая позиция, еще необходимо рассмотреть юридическую часть вопроса.