Հայաստանը երբևէ չի դիմել ՌԴ–ին դիզվառելիք կամ բենզին անհատույց մատակարարելու խնդրանքով: Այս մասին Արմենպրեսի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից:
«Երևանը երբևէ չի դիմել Մոսկվային դիզվառելիք կամ բենզին անհատույց մատակարարելու խնդրանքով: Համաձայն 2013թ.-ին կողմերի միջև կնքված գազի, նավթամթերքների, բնական ալմաստների մատակարարման ոլորտում համագործակցության համաձայնագրի՝ յուրաքանչյուր տարվա համար ՌԴ-ն ՀՀ-ի համար հաստատում է նավթամթերքների արտահանման ինդիկատիվ քվոտաներ: Բենզինի և դիզվառելիքի մասով այդ քվոտաները 2023թ. հոկտեմբերի սկզբին սպառվել են, և հայկական կողմը դիմել է քվոտաների ավելացման խնդրանքով, որը մասնակի բավարարվել է, ինչի արդյունքում ՀՀ ներմուծողները հնարավորություն են ստացել ՌԴ-ից գնել և ՀՀ ներմուծել 15 հազար տոննա բենզին և 20 հազար տոննա դիզվառելիք»,–ասվում է նախարարության պատասխանի մեջ։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ-ն հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ ի պատասխան Հայաստանի ղեկավարության դիմումի՝ Ռուսաստանը սկսել է հանրապետությանն անհրաժեշտ նավթամթերքի մատակարարումը։
ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում էր․ «Խոսքը 15 հազար տոննա բենզինի և 20 հազար տոննա դիզելային վառելիքի մասին է։ Ինչպես հայտնի է դարձել գործընկերների հարցումից, Հայաստանում այս ոլորտում իրավիճակը բարդ է։ Երկիրը գրեթե հատել է ընթացիկ տարվա համար հաստատված հաշվեկշիռը։ Առջևում աշուն-ձմեռ ժամանակահատվածն է։ Ռուսաստանի աջակցությունը շատ ժամանակին և օգտակար կլինի: Չնայած ՌԴ կառավարության սեպտեմբերի 21-ին առևտրային բենզինի և դիզվառելիքի արտահանման ժամանակավոր արգելքի սահմանմանը, ռուսական կողմը 2013 թվականի դեկտեմբերին ստորագրված համապատասխան միջկառավարական համաձայնագրի շրջանակում ընդառաջել է իր դաշնակիցներին»։

Армения никогда не просила Российскую Федерацию бесплатно поставлять дизельное топливо или бензин. Об этом сообщили в министерстве территориального управления и инфраструктур Армении, пишет «Арменпресс».
«Ереван никогда не просил Москву бесплатно поставлять дизельное топливо или бензин. Согласно подписанному в 2013 году Соглашению между правительством РФ и правительством Армении о сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов в Республику Армения, РФ утверждает индикативные квоты на экспорт нефтепродуктов для Армении на каждый год.
В октябре 2023 года квота на бензин и дизельное топливо была исчерпана, и армянская сторона обратилась с просьбой об увеличении квоты, которая была частично удовлетворена, в результате чего импортеры Армении получили возможность покупать у России и импортировать 15 тысяч тонн бензина и 20 тысяч тонн дизельного топлива», – сообщили в министерстве.
Ранее МИД РФ заявил, что «в ответ на обращение руководства Армении Россия начала поставки необходимых республике нефтепродуктов. Речь идет о 15 тысяч тонн бензина и 20 тысяч тонн дизельного топлива. Как стало известно из запроса партнеров, ситуация в этой сфере в Армении складывается непростая. Страна почти выбрала утвержденный на текущий год баланс. Впереди – осенне-зимний период. Поддержка России окажется весьма своевременной и полезной».