Արցախում վառելիքի պայթյունի և ռազմական ագրեսիայի հետևանքով վնասվածքներ ստացած 7 պացիենտ տեղափոխվել է Ֆրանսիա և Բուլղարիա` լավագույն կլինիկաներում բուժումը շարունակելու համար, հայտնում է Առողջապահության նախարարությունը։
Տուժածների արտերկրում բուժումը շարունակելու հնարավորությունը գնահատել են այդ երկրներից ժամանած մասնագետները բուժող բժիշկների հետ համատեղ:
Ծայրահեղ ծանր վիճակում բժշկական կենտրոններ ընդունվելուց հետո, հայ մասնագետների շնորհիվ նրանց վիճակը փոքր–ինչ կայունացել է և այժմ նրանք պատրաստ են տեղափոխման: Պացիենտներն ունեն երկարատև և համալիր բուժման կարիք։
ՀՀ առողջապահության նախարարության միջազգային փոխգործակցության արդյունքում այլ երկրները ևս պատրաստակամություն են հայտնել օգնելու Հայաստանին:
Սեպտեմբերի 25-ին Արցախի Ասկերանի շրջանում վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած խոշոր պայթյունի հետևանքով առնվազն 20 զոհ եղավ, հարյուրավոր վիրավորներ։ Բազմաթիվ անձինք անհետ կորած են համարվում, քանի որ պայթյունի հետևանքով այրվել են և նրանց վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալներ պետք է ճշտվեն։ Պայթյունից բոլոր տուժածներին ուղղաթիներով տեղափոխել են Հայաստան։

7 patients injured as a result of the fuel depot explosion and military aggression in Nagorno-Karabakh have been transferred to France and Bulgaria to continue treatment in the best clinics, the Armenian Health Ministry reveals.
The possibility of the victims to continue treatment abroad was evaluated by specialists from said countries together with doctors treating them in Armenia.
“After being admitted to medical centers in an extremely critical condition, thanks to the professional approach of our specialists, their condition stabilized somewhat, and now they are ready for transfer. Patients need long-term and complex treatment,” the Health Ministry said in a statement on Friday, October 5.
“As a result of the international cooperation of the Armenian Ministry of Health, other countries have also expressed their willingness to help Armenia."
At least 170 people are known to have died in a huge explosion at a fuel depot in Nagorno-Karabakh on September 25.