Իսրայելում ՀՀ դեսպանությունը կոչ է արել երկրում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին ձեռնպահ մնալ հարավային շրջաններ այցերից, իսկ այնտեղ գտնվողներին՝ անհապաղ տեղափոխվել ավելի ապահով շրջաններ:
«Խորհուրդ է տրվում հնարավորության դեպքում մնալ հյուրանոցներում կամ բնակարաններում, որպեսզի օդային տագնապի դեպքում հնարավոր լինի մեկ րոպեի ընթացքում հասնել ապաստարան: Ապաստարանում պետք է մնալ օդային տագնապի ազդանշանի ավարտից հետո առնվազն 10 րոպե:
Թեժ գիծ՝ 050 6670345 (ուղիղ հեռախոսակապ, WhatsApp, Viber չօգտագործե՛լ)»,- ասված է դեսպանության հայտարարության մեջ։
Հոկտեմբերի 7–ի վաղ առավոտյան իսրայելցիներն արթնացել են զանգվածային հրթիռակոծություններից, որոնք իրականցվում են Գազայի հատվածից։ Կան բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ։ Իսրայելում ռազմական դրություն է հայտարարվել։
ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտնել է, որ Իսրայելում զարգացումների հետևանքով տուժածների շրջանում հայերի առկայության մասին տեղեկություններ չկան։

Посольство Армении в Израиле призывает граждан РА воздержаться от посещения южных регионов страны, а находящихся там немедленно переехать в более безопасные районы.
«Рекомендуется по возможности останавливаться в гостиницах или апартаментах, чтобы в случае воздушного налета можно было добраться до убежища в течение минуты. Следует оставаться в укрытии не менее 10 минут после окончания сигнала воздушной тревоги», – предупреждает посольство.
Действует «горячая линия»: 050 6670345 прямой звонок (не использовать WhatsApp, Viber).
7 октября палестинское движение ХАМАС начало самое масштабное нападение на Израиль за последние годы. Они выпустили ракеты из сектора Газа по Израилю. Боевики ХАМАС вторглись на территорию Израиля на парапланах и пикапах.