ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ Մոսկվան դիտարկում է ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման հնարավորությունը հոկտեմբերի 12–ին՝ Բիշքեկում կայանալիք ԱՊՀ գագաթնաժողովի շրջանակում։
«ՌԴ, Ադրբեջանի և Հայաստանի երկխոսությունը հայ–ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման ամբողջ համալիրի շուրջ երբեք չի ընդհատվել։ Մենք հուսով ենք, որ նման շփումները կշարունակվեն։ Դիտարկում ենք նման բանավեճերի անցկացման հնարավորությունը հոկտեմբերի 12–ին՝ Բիշքեկում կայանալիք գագաթնաժողովի միջոցառումների շրջանակում»,–ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Ադրբեջանն արդեն տվել է իր համաձայնությունը։
«Ադրբեջանական կողմն արդեն տվել է իր սկզբունքային համաձայնությունը։ Մենք հուսով ենք, որ հայկական կողմը ևս պատասխանատու դրսևորում կցուցաբերի և համաձայնություն կտա մասնակցելու այդ բանակցություններին»,–ասել է նա։
Հոկտեմբերի 8–ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը այցելել էր Թբիլիսի, որտեղ հայտարաարել է, թե Վրաստանը որպես միջնորդ պետք է մասնակցի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։
Մինչդեռ Ալիևը հրաժարվել էր և չմասնակցեց հոկտեմբերի 5–ին Գրանադայում կայանալիք 5–ակողմ հանդիպմանը, որն արդյունքում անցավ քառակողմ ձևաչափով՝ ՀՀ վարչապետի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ։

9 Октябрь 2023 - 11:33 AMT
Москва рассматривает возможность встречи глав МИД РФ, Армении и Азербайджана 12 октября в Бишкеке на полях саммита СНГ. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин, пишет РБК.
«Диалог России, Азербайджана и Армении по всему комплексу вопросов урегулирования армяно-азербайджанского конфликта никогда и не прерывался. Мы надеемся, что такие контакты будут продолжены. Рассматриваем возможность проведения таких дискуссий на уровне министров иностранных дел 12 октября этого года в Бишкеке на полях мероприятий саммита СНГ», – отметил Галузин.
«Азербайджанская сторона уже дала принципиальное согласие. И мы рассчитываем, что и армянская сторона также подойдет ответственно к этому вопросу и согласится на участие в таких переговорах», – отметил он.
8 октября президент Азербайджана Ильхам Алиев посетил Тбилиси, где заявил, что Грузия должна участвовать в качестве посредника в процессе урегулирования отношений между Азербайджаном и Арменией.
Между тем Алиев отказался принять участие в пятисторонней встрече в Гранаде 5 октября, которая в итоге прошла в четырехстороннем формате с участием премьер-министра Армении, президентов Франции и Германии и председателя Совета Европы.