Ադրբեջանից կրկին սպառնալիքներ են հնչում ՀՀ հասցեցին։ Ադրբեջանի ԱԽ քարտուղար, գեներալ–գնդապետ Ռամիլ Ուսուբովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման առումով «ամեն բաց թողած օրն էլ ավելի մեծ կորուստների է մոտեցնում Հայաստանին»։
Նա մտահոգություն է հայտնել, որ Ադրբեջանի և ՀՀ միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը ձգձգվում է, գրում է Haqqin.az-ը։
Նա նաև ասել է, թե որքան կարևոր է ՀՀ համար «ավարտին հասցնել սահմանազատումը»։
«Սահմանազատումն ավարտին հասցնելը, խաղաղության պայմանագիր կնքելը հիմա առավելապես Հայաստանին է հարկավոր։ Ադրբեջանն ամբողջությամբ ապահովել է իր տարածքային ամբողջականությունը, մեր սահմանները մեր լիակատար վերահսկողության տակ են»,–ասել է նա։
Ուսուբովը նաև հայտարարել է, թե Ղարաբաղի հայ բնակիչների համար «Ադրբեջանի քաղաքացիություն ստանալու և վերաինտեգրման գործընթաց սկսելու պատմական հնարավորություն է տրված»։
ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ Մոսկվան դիտարկում է հոկտեմբերի 12-ին Բիշքեկում ԱՊՀ գագաթնաժողովի շրջանակում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև բանակցությունների հնարավորությունը։ Նրա խոսքով՝ ադրբեջանական կողմն արդեն տվել է սկզբունքային համաձայնությունը։
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել է, որ հոկտեմբերի 12-ին Բիշքեկում նախատեսված ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին կմասնակցի ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը և որ ՀՀ ԱԳՆ–ն դեռևս հոկտեմբերի 4-ին էր գրավոր տեղեկացրել ԱՊՀ գործադիր կոմիտեին։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրաժարվել էր մասնակցել Գրանադայի հնգակողմ հանդիպմանը, քանի որ Փարիզն ու Բեռլինը Թուրքիայի մասնակցության հավանություն չէին տվել։

Из Азербайджана вновь поступают угрозы в адрес Армении. Секретарь Совета безопасности Азербайджана генерал-полковник Рамиль Усубов, говоря о подписании мирного договора между Ереваном и Баку, заявил, что «каждый потерянный день, пока не подписан мирный договор с Азербайджаном, приближает Армению к еще большим потерям».
Он выразил опасение по поводу задержек в подписании мирного договора с Арменией, пишет Haqqin.az.
Он также подчеркнул необходимость для Армении завершить процесс делимитации и демаркации границ.
«Завершение процесса делимитации и демаркации границ, подписание мирного договора сейчас необходимо в большей степени Армении. Азербайджан полностью обеспечил свою территориальную целостность, наши границы взяты под полный контроль», – считает Усубов.
Он также заявил, что армянским жителям Карабаха «предоставлена историческая возможность получить азербайджанское гражданство и начать процесс реинтеграции».
Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин сообщил, что Москва рассматривает возможность переговоров между министрами иностранных дел России, Армении и Азербайджана в рамках саммита СНГ в Бишкеке 12 октября. По его словам, азербайджанская сторона уже дала принципиальное согласие.
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян сообщила, что заместитель министра иностранных дел РА примет участие в заседании Совета министров иностранных дел СНГ, запланированном на 12 октября в Бишкеке, и что МИД РА проинформировал об этом СНГ в письменной форме еще 4 октября.