ՄԱԿ-ը համաշխարհային հանրությանը կոչ է արել 97 մլն դոլար հատկացնել Հայաստանում ապաստանած փախստականների համար: Հումանիտար ծրագիրը նախատեսված է մինչև 2024–ի մարտ ամիսը։ Այդ մասին հայտնել է ՄԱԿ փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի Ժնևի կենտրոնակայանը։
«ՄԱԿ ՓՀԳԳՀ-ն ՄԱԿ-ի գործակալությունների և գործընկեր ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ միասին կոչ է անում 97 միլիոն դոլար հատկացնել փախստականներին և Հայաստանում նրանց հյուրընկալողներին շտապ հումանիտար օգնություն և պաշտպանություն տրամադրելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Հրատապ օգնությունը նախատեսված է 136,000 փախստականների և փախստականներ ընդունող տեղական համայնքների 95,000 բնակիչների համար։
Սեպտեմբերի 20–ին հայտնի դարձավ, որ ԱՀ իշխանություններն ընդունել են ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության առաջարկը կրակի դադարեցման վերաբերյալ, ըստ էության համաձայնվելով Բաքվի պայմաններին՝ ՊԲ զինաթափում և լուծարում։ Սեպտեմբերի 24-ից արցախցիների բռնի տեղահանում է սկսվել, 100,000–ից ավելի մարդ է հասել են Հայաստան: Ըստ ԱՀ նախկին ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանի, Արցախում մոտ 40 հայ է մնացել։ Սեպտեմբերի 28–ին ԱՀ նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հրամանագիր է ստորագրել ԱՀ լուծարման մասին, որը ուժի մեջ է մտնում 2024–ի հունվարի 1–ից։

The Office of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), with other UN agencies and NGO partners, have appealed for over $97 million to provide urgent humanitarian aid and protection to forcibly displaced residents of Nagorno-Karabakh and those generously hosting them in Armenia, in support of the Government-led response, according to Stéphane Dujarric, Spokesman for the UN Secretary-General.
The Armenia Emergency Refugee Response Plan was launched over the weekend. It covers relief efforts for a six-month period, until the end of March 2024. The joint plan aims to support 231,000 people including 136,000 refugees and 95,000 members of local host communities. The plan takes into account the upcoming harsh winter months, when critical support will be required.
UNHCR said earlier that another two trucks with humanitarian aid arrived in Armenia, carrying essential items such as blankets, foldable beds and mattresses, hygiene items, solar lamps and kitchen sets.