Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստատեսության եթերում Պետրոս Ղազարյանին տված հարցազրույցում ասել է, որ «եթե Գրանադայի թղթի տակ լիներ Բաքվի ստորագրությունը», կասեր, որ մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հավանականությունը 70%-ից բարձր է։
Հարցին, թե ինչ տվեց Գրանադայի հանդիպումը, վարչապետն ասել է, որ այն տվեց երկու շատ կարևոր հայտարարություն:
«Առաջինը` քառակողմ հայտարարությունն էր՝ նախագահ Մակրոնի, կանցլեր Շոլցի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և իմ: Եվ երկրորդը՝ մեր երկկողմ հայտարարությունը Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի հետ:
Եվ, ըստ էության, սրանով ի՞նչ արձանագրվեց, շատ կարևոր արձանագրում էր, որ Եվրամիությունում Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացման առումով կա կոնսենսուս: Սա այս է նշանակում, որովհետև Եվրամիության երկու սյուները՝ Եվրոպական խորհուրդը և Եվրահանձնաժողովն արձանագրեցին այս փաստը:
Հաջորդը՝ երկու հայտարարություններում էլ արձանագրվեց Եվրամիության և մեր տեսակետից՝ որոնք պետք է լինեն մեր տարածաշրջանում խաղաղության հենասյուները: Այդ հենասյուներից մեկը Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության ճանաչումն է՝ ընդգծումով տարածքների չափերի, որի մասին բազմիցս խոսել ենք, երկրորդը, որ սահմաններին դելիմիտացիայի գործընթացը պետք է տեղի ունենա 1991թ. Ալմաթայի հռչակագրի հիման վրա և նաև համաձայն՝ կողմերին փոխանցված Խորհրդային միության վերջին շրջանի քարտեզների:
Եվ երրորդը, որ տարածաշրջանի կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա երկրների սուվերենության լիարժեք պաշտպանության, իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության ներքո: Եվ նաև այն, որ արձանագրվեց, դատապարտվեց ԼՂ-ի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ուժի գործադրումը, արձանագրվեց ԼՂ ժողովրդի բռնի տեղահանումը, արձանագրվեց Եվրամիության և նաև Միացյալ Նահանգների պատրաստակամությունը՝ Հայաստանին աջակցել այս գործընթացը, հումանիտար իրավիճակը կառավարելու առումով, արձանագրվեց, որ ԼՂ հայերը ԼՂ վերադառնալու իրավունք պետք է ունենան առանց նախապայմանների, և նրանց այդ իրավունքը պետք է պաշտպանվի»,–ասել է Փաշինյանը։
Նա նաև նշել է՝ արձանագրվեց, որ Եվրամիությունը պատրաստ է Հայաստանի հետ հարաբերությունները խորացնել այնքան, ինչքան, ըստ էության, Հայաստանը կցանկանա, կամ այնքան, ինչքան համապատասխան է ՀՀ կարիքներին:
«Սրանք առավելություններ են: Հիմա ո՞րն է թերությունը կամ բացը: Բացն այն է, որ հայտարարությունը, մասնավորապես, առաջին հայտարարությունը, քառակողմ է և ոչ թե հնգակողմ: Այսինքն՝ եթե ի սկզբանե նախատեսվում էր, որ պետք է լիներ հնգակողմ, բայց Ադրբեջանի ստորագրության բացակայությունն այդ փաստաթղթի ներքո, իհարկե, թերություններից է: Որովհետև եթե, օրինակ՝ այդ թղթի ներքո լիներ Ադրբեջանի ստորագրությունը, ես հիմա կասեի, որ հավանականությունը, որ մենք մինչև տարվա վերջ կստորագրենք խաղաղության պայմանագիր, 70 տոկոսից ավելի բարձր է»,–ասել է վարչապետը։

Четырехстороннее заявление, подписанное в Гранаде представителями Армении, Франции, Германи и ЕС, не нейтрализует угрозу безопасности. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью Общественному телевидению, отметив, что если бы под этом заявлением стояла бы также подпись Азербайджана, вероятность подписания мирного договора между Ереваном и Баку до конца года могла бы составить 70%.
«Гранада нам дала два очень важных заявления. Первое – четырехстороннее заявление президента (Франции) Макрона, канцлера (Германии) Шольца, председателя ЕС Мишеля и мое. Второе – двустороннее заявление совместно с председателем Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен. Это означает, что в углублении отношений между Арменией и ЕС есть консенсус, потому что два столпа ЕС зафиксировали этот факт», – сказал Пашинян.
Далее, по его словам, в обеих заявлениях отмечены столпы установления мира в региона.
«Один из этих столпов – взаимное признание территориальной целостности Армении и Азербайджана, с подчеркиванием размеров территорий. Второе – процесс делимитации должен происходить на основе Ала-Атинской декларации 1991 года и картах последнего периода Советского союза. И третье – деблокада региональных коммуникаций должно происходить при полноценном сохранении суверенитета стран и на основе взаимности и сохранения юрисдикции», – сказал премьер.
Также, по его словам, было осуждено применение силы со стороны Азербайджана по отношению к Нагорному Карабаху и зафиксировано насильственное перемещение народа, а также выражена готовность оказать содействие Армении в управлении гуманитарной ситуацией, в том числе, и со стороны США.
«Зафиксировано, что армяне Нагорного Карабаха должны иметь право возвращения без предусловий, и это право должно быть защищено. Также зафиксировано, что ЕС в отношениях с Арменией готово углубляться настолько, настолько Армения готова или это соответствует ее интересам», – сказал Пашинян.
Он коснулся и минусов встречи, в первую очередь отметив, что в заявлении нет подписи Азербайджана.
«Если под этой бумагой была бы подпись Азербайджана. то я бы сказал, что вероятность того, что мы до конца года подпишем мирный договор составляет более 70%», – сказал он.
Пашинян добавил, что в четырехстороннем заявлении в Гранаде была упомянута тема пленных (удерживаемых в Азербайджане), их освобождения.
«Когда в основе процесса делимитации лежат конкретные карты и фиксируются нарушения границы, следовательно в процессе делимитации эти нарушения границы должны быть устранены. Проблема в том, что под этим документом нет подписи Азербайджана, но с другой стороны в западном мире сформировалось официальное восприятие, что это должно быть основой будущего мирного урегулирования», – констатировал премьер.