ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Լուիս Բոնոյի հետ Երևանում տեղի ունեցած հանդիպմանն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը փաստացի ենթարկվել է էթնիկ զտման՝ ի հեճուկս միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ԱՄՆ բազմաթիվ հասցեական կոչերի:
Միրզոյանը շեշտել է, որ 21-րդ դարում ԼՂ ժողովրդի՝ իրենց հայրենիքից զանգվածային տեղահանման կանխման ձախողումը հերթական անգամ վկայում է նման իրավիճակներում միջազգային դերակատարների կողմից հստակ քայլերի անհրաժեշտության մասին:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասոմ տևական խաղաղության և կայունության հաստատման, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության նկատմամբ ոտնձգությունների զսպման, իսկ Ադրբեջանի կողմից դրանց բացակայության հավաստման պարագայում՝ այդ երկրի կողմից խաղաղության գործընթացում կառուցողական ներգրավվելու անհրաժեշտությունը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Լեռնային Ղարաբաղի 100 հազարից ավել բռնի տեղահանված հայերի համար առկա հումանիտար մարտահրավերների և իրավունքների հասցեագրման շուրջ:
Բոնոն ՀՀ այցից առաջ եղել է Ադրբեջանում, հանդիպել Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ՝ քննարկվել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։

11 Октябрь 2023 - 13:39 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился со старшим советником США по переговорам на Кавказе, сопредседателем Минской группы ОБСЕ от США Луи Боно.Об этом сообщает пресс-службаМИД РА.
Состоялся также обмен мыслями по поводу решения гуманитарных проблем и прав более чем 100 000 насильственно перемещенных армян Нагорного Карабаха.
Мирзоян подчеркнул, что Нагорный Карабах, несмотря на многочисленные призывы международных партнеров, в том числе и США, фактически подвергся этнической чистке. Арарат Мирзоян подчеркнул, что неспособность предотвратить массовое перемещение жителей Нагорного Карабаха с их родины в XXI веке еще раз доказывает необходимость четких шагов международных акторов в подобных ситуациях.
Касаясь вопроса установления долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе, процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость сдерживания посягательств на территориальную целостность и суверенитет Армении и конструктивного участия Азербайджана в мирном процессе.