ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում մեկնարկել են «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով լսումները։ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն իր ելույթում, մասնավորապես, շեշտել է, որ 9 ամիս առաջ, կանգնած այստեղ, նախազգուշացրել է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր հայերին էթնիկ զտման ենթարկելու ծրագիր է իրագործում։
Նա նշել է, որ 9 ամիս անց Լաչինի միջանցքը բացվել է միայն մեկ նպատակով՝ հեռացող հայերի արտահոսքի համար։
«Եթե սա էթնիկ զտում չէ, ապա ես չգիտեմ՝ որն է էթնիկ զտումը», -ասել է Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչը, հայտնում է «Ա1+»–ը։
«Տիկին նախագահ, մեծ ցավով եմ այսօր ես ասում, որ դա հիմա արդեն իրականություն է։ 9-ամսյա շրջափակումից հետո, որով կոպտորեն խախտվել են դատարանի որոշումները և, ի հեճուկս միջազգային լայնածավալ դատապարտման, Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին մասշտաբային հարձակում ձեռնարկեց Լեռնային Ղարաբաղի վրա, ցինիկաբար այդ ժամանակ Լաչինի միջանցքը բացեց 9 ամսվա ընթացքում առաջին անգամ՝ մի նպատակով, որ 100 հազարից ավելի փախչող հայերին դուրս թողնի այնտեղից», – հայտարարել է Կիրակոսյանը։
Ընդգծելով, որ հազարամյակներ շարունակ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ճնշող մեծամասնությունը հայեր են եղել՝ Կիրակոսյանը շեշտել է՝ այսօր Լեռնային Ղարաբաղում գրեթե հայեր չկան։
Սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության նկատմամբ ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի ենթադրյալ խախտման հարցով Ադրբեջանի դեմ հայց է ներկայացվել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան: Հայաստանը ՄԱԿ-ի դատարանին կոչ է արել հաստատել Ադրբեջանի հանձնառությունը՝ հրաժարվելու «ցանկացած գործողությունից, որն ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն ուղղված է մնացած էթնիկ հայերին Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանելուն»:
Երևանն ակնկալում է, որ Բաքուն «ձեռնպահ կմնա պատժիչ միջոցներ ձեռնարկելուց Լեռնային Ղարաբաղի ներկայիս կամ նախկին քաղաքական ներկայացուցիչների կամ զինվորականների նկատմամբ։

12 Октябрь 2023 - 15:24 AMT
Представитель Армении в суде ООН: Если это не этническая чистка, то я не знаю, что такое этническая чистка
Представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян при слушании иска Армении к Азербайджану в Международном суде ООН затронул тему военной агрессии Азербайджана в Нагорном Карабахе, отметив, что это была этническая чистка армянского народа.
Киракосян напомнил, что не прошло и девяти месяцев, как он с трибуны этого суда предупреждал, что Азербайджан реализует план подчинения Нагорного Карабаха и этнических чисток.
Он отметил, что спустя 9 месяцев Лачинский коридор был открыт только с одной целью – чтобы выпустит покидающих свои дома армян.
«Если это не этническая чистка, то я не знаю, что такое этническая чистка», – заявил представитель Армении по международным правовым вопросам.
«После девятимесячной блокады, грубо нарушая постановления Международного суда ООН, и несмотря на широкое международное осуждение, Азербайджан 19 сентября начал полномасштабное наступление на Нагорный Карабах, а затем цинично открыл Лачинский коридор, но лишь с целью позволить более чем сотне тысяч бегущих армян выехать оттуда», – отметил он.
Киракосян напомнил, что на протяжении тысячелетий подавляющее большинство населения Нагорного Карабаха составляли армяне, а сегодня армян там почти не осталось.
Он сказал, что с сентября 2020 года Азербайджан предпринимал шаги по изгнанию этнических армян Нагорного Карабаха и делал это одновременно с рассмотрением иска Армении в Суде ООН. Международное сообщество не остановило этот процесс, возможно, по политическим соображениям, а политика этнической чистки, проводимая Азербайджаном, сегодня абсолютно всем понятна.