Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կոչ է արել պահպանել և հարգել Լեռնային Ղարաբաղի վանքերն ու կրոնական պաշտամունքի վայրերը: Նա այդ մասին հայտարարել է Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի հրապարակում կիրակնօրյա քարոզի ավարտից հետո:
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի հետ կապված իր անհանգստությունը չի թուլացել, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Փախստականների ծանր մարդասիրական իրավիճակից բացի, ես կցանկանայի դիմել հատուկ կոչով՝ ի պաշտպանություն այս տարածաշրջանի վանքերի և կրոնական պաշտամունքի վայրերի։ Հուսով եմ, որ կապահովվի դրանց նկատմամբ հարգանքն ու պաշտպանությունը՝ որպես տեղի մշակույթի մի մաս, հավատքի դրսևորում և եղբայրության նշան, որը հնարավոր է դարձնում համատեղ կյանքը, անկախ տարբերություններից»,–ասել է նա։
Մինչդեռ հոկտեմբերի սկզբին AFP գործակալությունը լուսանկարներ է հրապարակել Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցուց՝ հայկական եկեղեցու գմբեթները հանված են, պատմաճարտարապետական տեսքն՝ աղավաղված։
Պատերազմից հետո ադրբեջանական սոցցանցերում տարածվող տեսանյութերից երևում էր, որ ադրբեջանցիները հանել են Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու դարպասներին տեղադրված հրեշտակների արձանները և խաչը: Բացի այդ, Ադրբեջանը որոշել է ապօրինի «վերականգնել» եկեղեցին, որը, անկասկած, կհանգեցնի հայկական եկեղեցու «ալբանացման»։

Папа римский Франциск, обращаясь к паломникам, собравшимся на площади Святого Петра 15 октября, выразил обеспокоенность происходящим в Израиле и в секторе Газа.
Он также выразил обеспокоенность ситуацией в Нагорном Карабахе, призвав защитить людей, перемещенных из Нагорного Карабаха, и религиозное и культурное наследие этого места.
«Не менее тревожит меня Нагорный Карабах. После насильственного переселения – что уже само по себе тяжело осознавать, хочу призвать кзащитеоставшихся в регионе храмов и молитвенных мест», – сказал Понтифик, призвав власти и все населениезащитить и уважать эти храмы как неотделимую часть культуры, каксимволы веры и братства.
Между тем, в начале октября агентство AFP опубликовало фотографии церкви Святого Всеспасителя Казанчецоц в Шуши, на которых видно, что купола армянской церкви сняты, историко-архитектурный облик искажен.
После войны в азербайджанских социальных сетях появились видеоролики, показывающие, как азербайджанцы снесли статуи ангелов и крест, установленные у ворот церкви Святого Всеспасителя Казанчецоц в Шуши. Кроме того, Азербайджан решил незаконно «восстановить» церковь, что, несомненно, приведет к «албанизации» Армянской церкви.