Հայաստանը 50,000 եվրո կհատկացնի Սլովենիային ջրհեղեղի հետևանքների վերացման աշխատանքների համար։ Այդ մասին X–ի իր միկրոբլոգում հայտնել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը։
«Կառավարության որոշմամբ Հայաստանը 50,000 եվրո կհատկացնի Սլովենիային երկրի պատմության մեջ ամենամեծ տարերային աղետի՝ ջրհեղեղի հետևանքների դեմ պայքարելու համար»,– ասվում է գրառման մեջ։
Որոշումն այդ մասին կայացվել էր Միրզոյանի Բլեդ այցի ժամանակ, երբ նա սլովենացի իր պաշտոնակից Տանյա Ֆայոնի հետ հանդիպմանը ՀՀ համերաշխությունն էր հայտնել և օգնելու պատրաստակամությունը։
Ջրհեղեղը տեղի է ունեցել օգոստոսի սկզբին, երբ 24 ժամում տեղացել էր տեղումների ամսական նորման։ Երկրի իշխանությունները հայտարարել էին, որ դա ամենամեծ աղետն է երկրի նորագույն պատմության շրջանում, և օգնություն խնդրել։ Վնասը գնահատվել է ավելի քան 50,000 մլն եվրո։

Правительство Армении выделило 50 тысяч евро Словении на борьбу с последствиями наводнения. Об этом в своем микроблоге X написала пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
«Правительство Армении утвердило выделение 50 тысяч евро Словении на борьбу с последствиями наводнения, крупнейшего стихийного бедствия в новейшей истории страны», – написала Бадалян.
По ее словам, решение последовало за визитом главы МИД Армении Арарата Мирзояна на Бледский форум и встречи со словенской коллегой Таней Файон, в ходе которой была выражена солидарность со Словенией и готовность помочь.
Ранее премьер-министр Словении Роберт Голоб оценил ущерб от крупнейшего в современной истории республики наводнения в 9.9 млрд евро.