Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրախորհրդարանի իր ելույթում, անդրադառնալով ադրբեջանական ագրեսիային ԼՂ դեմ և դրան հաջորդած հայաթափմանը, ասել է, որ ոմանք ձևացնում են, թե չեն հասկանում՝ ինչու ԼՂ հայերը զանգվածաբար լքեցին իրենց տները, ինչը ցինիզմի է նման։
«Նման հարցադրումն ինքնին ցինիզմի է նման, պատասխանն ավելի քան պարզ է՝ Ադրբեջանը հստակ ի ցույց էր դրել հայերի կյանքը ԼՂ-ում անհնար դարձնելու իր որոշումը…
ՄԱԿ ԱԽ-ում ԼՂ–ում իրավիճակին առնչվող 3 քննարկում ենք նախաձեռնել, բայց դրանք որևէ գործնական արդյունք չունեցան, և հիմա ԼՂ-ն հայաթափված է։ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի անգործության պայմաններում ավելի քան 100,000 հայ 1 շաբաթում լքեց Լեռնային Ղարաբաղը։ Եվս 20,000-ը ԼՂ-ից ստիպված էր եղել հեռանալ 44-օրյա պատերազմից անմիջապես հետո, մի մասն էլ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման պատճառով՝ ԼՂ վերադառնալու հնարավորություն չի ունեցել»,–ասել է նա։
Վարչապետը նշել է նաև, որ այն ժամանակ, երբ հարյուր հազարավոր հայեր Արցախից փախչում էին Հայաստան, անվտանգության ոլորտի դաշնակիցները «ՀՀ–ին ոչ միայն չէին օգնում, այլև այդ օրերին իշխանափոխության և ժողովրդավարական իշխանությունը տապալելու հրապարակային կոչեր էին անում»։

Prime Minister Nikol Pashinyan has weighed in on the Azerbaijani aggression against Nagorno-Karabakh and the forced displacement of Armenians, saying that "some people" pretend that they do not understand why Nagorno-Karabakh Armenians left their homes en masse, which he said was "cynical".
Pashinyan made the remarks at the European Parliament on Tuesday, October 17, maintaining that Azerbaijan had clearly demonstrated its decision to make the life of Armenians in Nagorno-Karabakh impossible.
"At the UN Security Council, we initiated 3 discussions related to the situation in Nagorno-Karabakh, but they did not yield any practical results, and now Nagorno-Karabakh is depopulated. More than 100,000 Armenians left Nagorno-Karabakh in 1 week due to the inactivity of the Russian peacekeeping troops. Another 20,000 were forced to leave Nagorno-Karabakh immediately after the 44-day war, and some did not get to return to Nagorno-Karabakh due to the illegal blocking of the Lachin Corridor," he said.
The Prime Minister also noted that at the time when hundreds of thousands of Armenians were fleeing from Artsakh to Armenia, the country's security allies "not only did not help, but also made public calls to overthrow the government."