Եվրախորհրդարանի ղեկավար Ռոբերտա Մեցոլան Ստրասբուրգում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանը կարևորագույն գործընկեր է Եվրամիության համար։
«Մենք անվերապահ աջակցություն ենք հայտնում ՀՀ–ին` անկախությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը և սահմանների անխախտելիությանը»,– հայտարարել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Եվրախորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ նախորդ լիագումար նիստի ժամանակ համատեղ հայտարարություն է ընդունվել և դատապարտվել է ԼՂ-ի նկատմամբ հարձակումը։ Այժմ, ըստ նրա, պետք է ուշադրությունը կենտրոնացնեն խաղաղ բանակցությունների վերսկսման վրա։
«Կոչ ենք անում հարգել հայերի իրավունքները և անվտանգությունը։ ԼՂ–ում միջազգային հանրության ակտիվ մասնակցությունն անհրաժեշտություն է։ Մեր ջանքերը պետք է ուղղենք ԼՂ–ում բնկավել շարունակող հայերի երաշխիքներ տալուն օգնելուն, խաղաղությանը և հաշտեցմանը։ Մենք հավատարիմ ենք մնում բոլոր այն ջանքերին, որոնց նպատակն է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմալացումը` հիմքում ունենալով երկու երկրների անկախության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության սկզբունքները»,– ընդգծել է Մեցոլան։

President of the European Parliament Roberta Metsola has said that the European Union "unconditionally" supports Armenia's independence, sovereignty, territorial integrity, and the inviolability of borders.
Metsola made the remarks on Tuesday, October 17, during a joint news conference with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Strasbourg, France, maintaining that hosting Pashinyan at the Parliament proves that the bloc is "faithful to Armenia and you are faithful to the European family."
"The European neighborhood, now more than ever, is unstable and insecure, Armenia is the best partner within the framework of the Eastern Neighborhood of the EU, and we express unconditional support for Armenia's independence, sovereignty, territorial integrity, and the inviolability of borders," Metsola said.
She added that they adopted a resolution two weeks ago, where they condemned the Azerbaijani military attack on Nagorno-Karabakh, and now the attention should be focused on the resumption of honest and fair negotiations, they call to respect the rights of Nagorno-Karabakh Armenians, the active participation of the international community. She said international guarantees for Armenians in Nagorno-Karabakh for some time can help peace and reconciliation.