Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրախորհրդարանում իր ելույթում հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասը խաղաղության կարիք ունի։
«Խաղաղության կառուցմանն աջակցելը համարում եմ իմ հիմնական քաղաքական հանձնառությունը», – ասել է նա։
Փաշինյանը նշել է, որ նման հանձնառություն ստանձնելը հեշտ չէ, քանի որ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է միայն, որ ճանաչում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, չնշելով 29,800 քառակուսի կմ-ն, մինչդեռ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը 86,600 քկմ-ով։
Նա նշել է, որ հոկտեմբերի սկզբին Գրանադայի գագաթնաժողովից առաջ խաղաղության գործընթացում ճեղքում արձանագրելու լրջագույն հնարավորություն կար, բայց Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվեց գալ եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին։
«Պատրաստ ենք մինչև տարեվերջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության ու հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր կնքել։ Այն, որ Ադրբեջանը հրաժարվեց գալ Գրանադա, մեր գործերը չհեշտացրեց, բայց Բրյուսելում եռակողմ հանդիպում անցկացնելու պայմանավորվածություն ունենք: Եթե սկզբունքները պաշտոնապես վերահաստատվեն, մինչև տարեվերջ ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի միջև պայմանագրի ստորագրումը կդառնա խիստ իրատեսական»,–ասել է նա։
Փաշինյանը խոսել է նաև ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման մասին՝ նշելով, որ Բաքուն հայտարարել է, թե Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահման չկա, ինչը հակասում է Ալմաթիի հռչակագրին։
«Ադրբեջանը նաև երկիմաստություններ է պահում ԽՍՀՄ վերջին քարտեզները որպես դելիմիտացիայի հիմք ընդունելու հարցում, ինչը նույնպես որոշ փորձագետների հիմք է տալիս ենթադրելու, թե Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ տարածքային պահանջներ ներկայացնելու ու ռազմական նոր ագրեսիա նախաձեռնելու հիմքեր է ստեղծում», – հայտարարել է Փաշինյանը։

Армения готова подписать мирный договор с Азербайджаном до конца года. Об этом заявил в Европарламенте премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Если перечисленные мной принципы будут официально подтверждены, тогда подписание соглашения о мире и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном будет в высокой степени реалистично к концу этого года», – сказал он.
В ходе своего выступления Пашинян в числе главных принципов урегулирования назвал подтверждение территориальной целостности Армении.
По его словам,Ереван готов обеспечить безопасность азербайджанских грузов на своей территории.«Мы готовы обеспечить безопасность граждан Азербайджана и азербайджанских грузов на нашей территории в случае открытия региональных коммуникаций на основе суверенитета стран, по которым они проходят», – сказал он.
Пашинян отметил, что взять на себя такое обязательство непросто, поскольку президент Азербайджана всего лишь заявил, что признает территориальную целостность Армении, не говоря о 29,800 квадратных километрах, в то время как Армения неоднократно заявляла, что признает территориальную целостность Азербайджана площадью 86,600 квадратных километров.
На саммите ЕС в Гранаде Ереван и Баку могли «принять совместное заявление, которое устанавливалобы принципы мирного договора», «зафиксировать исторический перелом», однако президент Азербайджана Ильхам Алиев не приехал, отметил Пашинян.
«Азербайджан заявляет, что между Арменией и Азербайджаном нет границы, что противоречит Алма-Атинской декларации. Азербайджан также сохраняет двусмысленность по вопросу проведения делимитации (границы) по картам Генерального штаба СССР»,- добавил премьер.