Նորվեգիայի կառավարությունը 32 միլիոն նորվեգական կրոնի (2 միլիոն 769 հազար եվրո) կամավոր ներդրում է կատարել ի նպաստ Եվրոպայի խորհրդի՝ Հայաստանի համար 2023-2026 թվականների Գործողությունների պլանի:
ԵԽ խոսնակի հաղորդագրության համաձայն՝ այդ առիթով Եվրախորհրդում Նորվեգիայի մշտական ներկայացուցիչ Հելգե Սելանդը հանդիպել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեի հետ, հայտնում է «Ազատությունը»։
Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհրդի 2023-2026թթ․ գործողությունների ծրագիրը մեկնարկել է 2023–ի փետրվարին։ Գործողությունների ծրագիրն առանցքային գործիք է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգում՝ ուղղված եվրոպական չափանիշներին համապատասխան ժողովրդավարական հաստատությունների հետագա զարգացմանը, անկախ դատական համակարգի կայացմանը և հակակոռուպցիոն ինստիտուտների հզորացմանը։

Правительство Норвегии внесло добровольный взнос в размере 32 млн норвежских крон (около 2.8 млн евро) на План действий Совета Европы (СЕ) для Армении на 2023-2026 гг.
Согласно сообщению пресс-секретаря СЕ, по этому случаю постоянный представитель Норвегии при Совете Европы Хельге Селанд встретился с заместителем генерального секретаря СЕ Бьёрном Берге.
План действий Совета Европы для Армении на 2023-2026 гг был запущен в феврале 2023 года. План действий является ключевым инструментом в амбициозной программе реформ правительства Республики Армения, направленной на дальнейшее развитие демократических институтов в соответствии с европейскими стандартами, создание независимой судебной системы и укрепление антикоррупционных институтов.