Նոյեմբեր և դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում բացի բնակության և կոմունալ ծախսերի համար նախատեսված գումարներից, Արցախից տեղահանվածներին պետական բյուջեից կհատկացվի 50 հազարական դրամ: Այդ մասին Ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերի և եղբայրների համար սկսում ենք առաջնահերթ ծախսերը հոգալու ֆինանսական աջակցության նոր ծրագիր:
Նոյեմբեր և դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում բացի բնակության և կոմունալ ծախսերի համար նախատեսված գումարներից, պետական բյուջեից յուրաքանչյուրին կհատկացվի 50 հազարական դրամ: Բացառություն կլինեն այն անձինք և նրանց ընտանիքի անդամները, ովքեր ունեն բանկային հաշիվների որոշակի շեմը գերազանցող մնացորդներ, բնակվում են պետության հատկացրած կացարաններում կամ գտնվում են պետության խնամքի ներքո»,–գրել է նա:
Փաշինյանը հայտնել է, որ մանրամասները կներկայացնի փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը Հումանիտար կենտրոնի ժամը 16:00 եթերում:
«Առաջիկա օրերին կսկսենք Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերի և եղբայրների բնակարանային ապահովման երկարաժամկետ աջակցության հարցերի քննարկումները, որոնք առավելագույնս համադրված կլինեն ՀՀ քաղաքացիների համար նախատեսվող նմանատիպ ծրագրերի հետ:
Հ.Գ. Հույս ունեմ՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր գործունակ քույրերն ու եղբայրները առաջիկա երկու ամսվա ընթացքում Հայաստանում աշխատանք կգտնեն: Կառավարությունն, իհարկե, հնարավոր միջոցներով այս հարցում ևս կաջակցի նրանց»,–ասվում է գրառման մեջ:

Правительство Армении запускает новую программу финансовой помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мы начинаем новую программу финансовой помощи для покрытия первоочередных расходов наших братьев и сестер, вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
В ноябре и декабре каждому из них из госбюджета будет выделено по 50 000 драмов (около $120), кроме денег, предназначенных на жилищно-коммунальные расходы. Исключением станут те лица и члены их семей, у которых остатки на банковских счетах превышают определенный порог, которые проживают в предоставленном государством жилье или находятся под опекой государства», – написал Пашинян.
По его словам, в ближайшие дни начнется обсуждение вопросов долгосрочной жилищной поддержки вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, которая максимально будет скоординирована с аналогичными программами, запланированными для граждан РА.
«Надеюсь, что наши трудоспособные братья и сестры, насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха, в течение ближайших двух месяцев найдут работу в Армении. Конечно, правительство поддержит их и в этом вопросе всеми возможными способами», – отметил Пашинян.
Правительство Армении предоставило по 100 000 драмов всем вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. Также запускается программа по выделению 50 000 драмов на каждого человека на оплату жилья и коммунальных услуг, которая рассчитана на 6 месяцев.