Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ պետքարտուղարի Հարավային Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Ջոշուա Հակի հետ Երևանում կայացած հանդիպմանը կարևորել է ԱՄՆ ջանքերը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դելիմիտացիայի իրականացման հնարավորություններին, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցեր:
Փաշինյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի ԼՂ մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանությանն ու ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, այդ համատեքստում կարևորել միջազգային աջակցությունն առկա խնդիրների լուծման գործում:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցության օրակարգային հարցերի շուրջ:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Թեհրանում «3+3» ձևաչափով հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ ԵՄ և ԱՄՆ փորձում են ներգրավվել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացին, բայց բոլորին է հայտնի, որ ԽՍՀՄ քարտեզները միայն Ռուսաստանի մոտ են։ Լվրովը հիշեցրել է, որ հայ–ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման համար Մոսկվան, Բաքուն ու Երևանն առանձին պայմանավորվածություն ունեն։

Prime Minister Nikol Pashinyan and U.S. Deputy Assistant Secretary of State (Bureau of European and Eurasian Affairs) Joshua Huck met on Tuesday, October 24 to discuss the delimitation between Armenia and Azerbaijan.
During the meeting in Yerevan, Pashinyan said the U.S. efforts in the process of normalization of Armenia-Azerbaijan relations. The PM referred to the forced deportation of more than 100,000 of Armenians from Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's ethnic cleansing policy and the resulting humanitarian situation, emphasizing in this context the importance of international support in solving the existing problems.
The two discussed issues related to the normalization of Armenia-Azerbaijan relations, the de-blocking of regional transport infrastructures based on the principles of territorial integrity, sovereignty, jurisdiction and reciprocity, delimitation between Armenia and Azerbaijan, as well as peace and stability in the region.