Հոկտեմբերի վերջին Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպում տեղի չի ունենա: Այդ մասին հայտարարել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը, որը հեռավար մասնակցում է Երևանում ընթացող համաժողովին:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը դա պատճառաբանել է ժամանակի սղությամբ, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Մեր նպատակն է, որ Ղարաբաղի հայերը վերադառնան իրենց տուն: Կարևորելով Գրանադայի հանդիպումը, որին չէր մասնակցել Ալիևը, մենք փորձում ենք հիմա Բրյուսելում կազմակերպել Փաշինյան-Ալիև հանդիպում»,- նշել է Կլաարը և հավելել. «Չնայած դանդաղ ընթացքին՝ հավատում ենք, որ արդյունքը փաստաթղթի ստորագրումը կլինի»:
Մինչև ամսվա վերջ Բրյուսելում հնարավոր եռակողմ հանդիպման մասին հայտարարել էր Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը ամսվա սկզբին Գրանադայում Եվրոպական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում, որին Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվել էր մասնակցել:
Գրանադայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի երրորդ գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել վարչապետ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի քառակողմ հանդիպումը, որի արդյունքում ընդունվել է համատեղ հայտարարություն, որով Փաշինյանը հերթական անգամ ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ 86,600 քկմ տարածքով։

No meeting of the President of the European Council Charles Michel, Armenian Prime Minister Nikol Pashinian and Azerbaijani President Ilham Aliyev will be held in October, according to Toivo Klaar, the European Union (EU) Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia.
Klaar told a conference of the Policy Research Institute of Armenia (APRI Armenia) on Wednesday, October 25 that the meeting was canceled due to lack of time, RFE/RL’s Armenian service reveals.
“Our goal is for the Armenians of Karabakh to return to their homes,” Klaar said.
“Emphasizing the meeting in Granada, which Aliyev did not participate in, we are now trying to organize a meeting between Pashinyan and Aliyev in Brussels.”
Pashinian and Aliyev were scheduled to meet, together with Michel and the leaders of Germany and France, on the fringes of the EU’s October 5 summit in Granada, Spain. Armenian officials expected them to sign a framework peace deal there. However, Aliyev withdrew from the talks at the last minute, citing pro-Armenian statements made by French officials. Michel said afterwards that the Armenian and Azerbaijani leaders will likely hold a trilateral meeting with him in Brussels later in October.