ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ամերիկյան The Wall Street Journal–ին հարցազրույցում, պատասխանելով հարցին, թե Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը Հայաստանում առավելությո՞ւն, թե խոչընդոտ, ասել է, որ հայկական կողմը ստեղծված պայմաններում առավելություններ չի տեսնում։
Միևնույն ժամանակ, վարչապետն ասել է, որ Հայաստանից ռուսական ռազմաբազաները հանելու պահանջ դնելու հարց չի քննարկվում։
«Մենք նման հարց չենք քննարկում: Մենք հիմա ավելի շատ քննարկում ենք այլ հարցեր, փորձում ենք հասկանալ, թե ի՞նչն է նման իրադրության պատճառը, և, իհարկե, նաև կարծում եմ՝ սա Հայաստանի և Ռուսաստանի, Հայաստանի և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության միջև աշխատանքային քննարկումների օրակարգ կլինի»,–ասել է նա։
Նա շեշտել է, որ ՀԱՊԿ կանոնադրության մեջ հստակ նշված են այն գործողությունները, որոնք պետք է տեղի ունենան, երբ անդամ երկրի նկատմամբ ագրեսիա է տեղի ունենում՝ հիշատակելով 2021 թվականի մայիսին, 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները Հայաստանի նկատմամբ և տարածքների օկուպացիան։
«Նկարագրվածը տեղի չի ունեցել, երբ Ադրբեջանն ագրեսիվ գործողություններ է իրականացրել Հայաստանի նկատմամբ և տարածքներ օկուպացրել։
Նաև Ռուսաստանի հետ մենք անվտանգության ոլորտում երկկողմ պայմանագիր ունենք, և այդ պայմանագրում նկարագրված գործողությունները նույնպես տեղի չեն ունեցել, ինչը նույնպես շատ լուրջ հարցեր է առաջացրել և՛ Կառավարության, և՛ հանրության շրջանում:
Ինչ վերաբերում է այլ գործընկերների հետ հարաբերություններին, ավելի ճիշտ և անկեղծ կլինեմ, եթե ասեմ, որ ահա այս իրադրությունները, ըստ էության, մեզ բերել են մի որոշման, որ մենք պետք է մեր անվտանգային ոլորտի մեր հարաբերությունները դիվերսիֆիկացնենք: Եվ մենք հիմա փորձում ենք դա անել»,–ասել է Փաշինյանը։

Armenia does not see advantages in Russia's military presence in the country, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a recent interview with the Wall Street Journal.
In his speech to the European Parliament on October 17, Pashinyan mentioned that Armenia is disappointed with the behavior of some of its allies.
When asked what the Collective Security Treaty Organization and Russia should have done differently, the PM said:
“We are not talking about this for the first time and we have talked about the fact that in May 2021 and September 2022, Azerbaijan carried out aggressive actions against Armenia and occupied territories. The Collective Security Treaty and the Charter of the Collective Security Treaty Organization clearly state the actions to be taken when aggression against a member state occurs. What was described did not happen and, of course, it is disappointing for both the Armenian government and the Armenian public.”
“Also, we have a bilateral agreement with Russia in the field of security, and the actions described in that agreement also did not take place, which also raised very serious questions among both the Government and the public,” he said.
“As for the relations with other partners, I will be more honest if I say that these situations, in fact, led us to a decision that we need to diversify our relations in the security sector. And we're trying to do that now.”