ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը ընդունել է արաբական երկրների բանաձևը, որը կոչ է անում անհապաղ զինադադար հաստատել պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության գոտում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
ՄԱԿ ԳՎ բանաձևին կողմ է քվեարկել 120 երկիր, այդ թվում Հայաստանը։ Դեմ է քվեարկել 14 երկիր, ձեռնպահ՝ 45–ը։
Ադրբեջանը, Թուրքիան, Իրանը ևս կողմ են քվեարկել, Վրաստանը ձեռնպահ է մնացել։
Դեմ են քվեարկել Իսրայելը, ԱՄՆ–ն, Ավստրիան, Խորվաթիան, Չեխիան, Գվատեմալան, Հունգարիան և մի քանի այլ երկիր։
Բանաձևի հեղինակը Հորդանանն է և ևս 40 երկիր։ Իսրայելին կոչ է արվում նաև չեղարկել Գազայի բնակչությանը դեպի հարավ տեղաշարժվելու իր հորդորը։
ՄԱԿ–ում Իսրայելի մշտական ներկայացուցիչ Գիլադ Էրդանը, մեկնաբանելով ԳՎ որոշումը, հայտարարել է, որ ՄԱԿ–ում «այլևս մի գրամ լեգիտիմություն կամ ակտուալություն չի մնացել»։
Ըստ Էրդանի, Իսրայելը հենց նոր ենթարկվել է «Հոլոքոսթից հետո ամենամեծ կոտորածին», իսկ Թել Ավիվն իրեն «պաշտպանելու իրավունք չունի»։ Նա հավելել է, որ Իսրայելը ձեռքերը ծալած չի նստելու և թույլ չի տա հակառակորդին վերազինվել։
ՀԱՄԱՍ–ը հավանություն է տվել ՄԱԿ ԳՎ որոշմանը։
Հոկտեմբերի 7–ի վաղ առավոտյան իսրայելցիներն արթնացել են զանգվածային հրթիռակոծություններից, որոնք իրականցվում են Գազայի հատվածից։ Կան բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ։ Իսրայելում ռազմական դրություն է հայտարարվել։ Իսրայելը պատասխան հարվածներ է հասցնում Գազայի հատվածին, որտեղ նույնպես շատ են զոհերը։ ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտնել է, որ Իսրայելում զարգացումների հետևանքով տուժածների շրջանում հայերի առկայության մասին տեղեկություններ չկան։ ՀՀ–ն Իսրայելից մոտ 150 ՀՀ քաղաքացու և ազգությամբ հայի է տարհանել։
ՄԱԿ ԱԽ–ն հոկտեմբերի 8–ին տեղի ունեցած փակ նիստի արդյունքում հայտարարություն չէր ընդունել պաղեստինա–իսրայելյան համակարտության գոտում իրավիճակի վերաբերյալ։

Armenia on Friday, October 27 voted in favor of a major resolution adopted by the United Nations General Assembly on the Gaza crisis, calling for an “immediate, durable and sustained humanitarian truce leading to a cessation of hostilities.”
The resolution breaks the deadlock at the UN over a response to the Israel-Palestine crisis which erupted on 7 October, where Member States on the Security Council have failed to reach agreement on four draft resolutions, the organizations said in a statement on Friday, October 27.
The breakdown of the recorded vote, conducted shortly before 4 PM (New York time), included 120 members in favour and 14 against, with 45 abstentions.
As decided by the General Assembly in earlier in the day, the resolution required a two-thirds majority of members present and voting to be adopted.
On 7 October, Hamas launched a major attack on Israel from the Gaza Strip. The attack included rocket barrages and vehicle-transported attacks across the border on Israeli communities and forces, causing many casualties; a thousand civilians were massacred. In response, the government of Israel declared a state of emergency and war; fighting is ongoing in Kfar Aza and Sderot.