ՀԱՊԿ–ի նախկին գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հայտարարել է, որ չի պատկերացնում Հայաստանի ապագան առանց կազմակերպության։ Նա նաև ասել է, որ հիմքեր չի տեսնում ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու համար։
«Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք ՀՀ շատ քաղաքական ուժերի հետ։ Ուստի, ըստ իս, սա ժամանակավոր երևույթ է, ամեն դեպքում Հայաստանը կլինի և Ռուսաստանի, և Բելառուսի, և ՀԱՊԿ–ի հետ»,–ասել է Բորդյուժան, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա հիմնավորել է դա այն հանգամանքով, որ ՀՀ–ն չափազանց շատ է ինտեգրված ՌԴ հետ։
«Ես ուղղակի չեմ պատկերացնում Հայաստանի ապագան առանց ՀԱՊԿ–ի, ուղղակի չեմ պատկերացնում այդ ապագան, քանի որ Հայաստանն այնքան է ինտեգրված ՌԴ հետ, և ոչ միայն տնտեսապես։ Չէ որ հսկայական քանակի հայեր, մի քանի միլիոն հայեր են ապրում Ռուսաստանում»,–ասել է ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղարը։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ ԱՄՆ–ն և ԵՄ–ն դրդում են ՀՀ ղեկավարությանը դուրս գալ ՀԱՊԿ–ից։ ՀՀ պաշտոնյաները հայտարարում են, որ ՀԱՊԿ–ից դուրս գալու հարց ՀՀ օրակարգում չկա։

Former Secretary General of the Collective Security Treaty Organization Nikolai Bordyuzha believes that Armenia will not leave the CSTO, TASS reports.
“We have very good relations with many political forces in Armenia. Therefore, in my opinion, these are temporary phenomena, but in any case, Armenia will remain with Russia, Belarus, and the CSTO,” Bordyuzha noted in an interview with the Belarusian TV channel STV.
According to him, he cannot imagine the future of Armenia without the Organization.
“I just can’t imagine this future, because Armenia is so integrated with Russia, and not only economically, because a huge number of Armenians, several million, live in Russia,” said the former CSTO Secretary General.
Yerevan has repeatedly stated that Armenia does not intend to leave the CSTO or the EAEU. At the same time, the speaker of parliament and the prime minister suggested that “perhaps the CSTO is leaving Armenia.”